Výber zo slávnych drievnych ruských filmov

Slávny ruský maliar Viktor Vasnecov zobrazil Ilju Muromca na obraze Bohatieri z roku 1898 – Muromec je v strede.

Staré ruské filmy majú v sebe mnoho romantického pátosu, ktorý môže niekomu prekážať. Napriek tomu majú tieto filmy niečo do seba. Najmä, ak sme už trochu prejedení hollywoodskou produkciou. Ak si niekto chce priblížiť drievne časy pohanských bohov, boje kniežat a bohatierov, tak práve ruské filmy majú čo ponúknuť. Po vzhliadnutí týchto filmov si človek mimovoľne uvedomí, že „slávny“ dokufilm o Cyrilovi a Metodovi je oproti ruskej filmovej výprave len veľmi nevydarený paškvil.

Ilja Muromec (1956, Alexander Lukič Ptuško) – Илья Муромец 1956 Фильм Александра Лукича Птушко

Ilja Muromec – ruský bohatier, hrdina Kyjevskej Rusi, ktorý oslobodil mesto Kiev a knieža Vladimíra Červené Slniečko. Je predstaviteľom slovanskej mytológie. Do 30-tich rokov vraj nemohol chodiť, no potom sa zázračne uzdravil, čím získal nadprirodzené schopnosti.

Aj na kameňoch rastú stromy (1985, Stanislav Rostockij) – И на камнях растут деревья (1985)

Film o mladom ruskom chlapcovi, ktorého unesú Vikingovia pri prepade jeho dediny. Zoberú ho na svoju loď, aby im pri návrate domov priniesol šťastie. Naozaj tento chlapec menom Kuksja pomôže Vikingom odraziť útok Dánov. Vodca Vikingov Torir ho potom prijme za svojho syna, pretože vlastného stratil, a dal mu meno Einar. Einar spoznáva život Vikingov a zaľúbi sa do Signy, ktorá je zasnúbená so Sigurdom. Romantický ruský film.

Prvotná Rus (1985, Gennadij Vasiljev) – Русь изначальная (1 из 2)

Príbeh o ruskom ľude, ktorý chráni svoju zem pred Chazarmi. Hlavným nepriateľom je však byzantský cisár Justinián, ktorý z Konštantinopolu ťahá za nitky a snaží se podmaniť si ruské kmene.

Finist – jasný sokol (1975, Gennadij Vasiljev)

Rozprávka o slávnom ruskom bohatierovi Finistovi – jasnom sokolovi. Finist ide brániť svoju zem, ktorú napadol krutý vládca čarodejník Kardaus. Kardaus sa zľakne Finistovej sily, preto ho premení na lesné strašidlo. Ako to býva v rozprávkach, vrátiť ľudskú podobu Finistovi môže len láska mladej devy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.