Ďalšie príčiny, prečo sa ľudia nechali očariť Šorošovkou a prečo nepostúpil Harabin

V tomto článku sa chcem zamerať na chyby a drobnosti, ktoré mohli Harabinovi pomôcť, či uškodiť. Nehodnotím tu Šorošovkynu masívnu podporu mainstrímu, TV, tretieho sektora, lebo to som zhodnotila v predošlom článku.

Vyfúkané vlasy

Je to šok! Čo je šok? Šok je, že ľudia volili prvou signálnou sústavou, nie druhou. Ľuďom je jedno, že budú platiť miliardy eur za jej príklon k NATO, ľuďom je jedno, že v mestách môžu vznikúť migrantské no-go zóny, hlavne, že naša kandidátka má patetické frázovanie, pekný úsmev a vyfúkané vlasy.

Zdroj: facebook

Harabinov motýlik a starosvetské spôsoby

Harabin to s imidžom trochu podcenil. Dávať si motýlik je starosvetské a stotožniť sa s takýmto štýlom vie len staršia generácia alebo úzka podmnožina mladých umelcov. Zlá voľba.

Gender ideológia

Harabin to pokašľal aj s neprestajným štvaním proti gender ideológii. Nie, že by spomenul gender ideológiu a registrované partnerstvá homosexuálov na 25 mieste akože do počtu, nie, on to uvádzal na prvom mieste, akoby najväčším problémom Slovákov boli homosexuáli. Voľby ukázali, že táto téma Slovákov jednoznačne nezaujíma. Slovákov hnevá nezamestnanosť, nízke platy, zlé cesty, schátrané nemocnice, nedostatok lekárov, dlhé čakacie doby na vyšetrenia, zlé vybavenie nemocníc, zrušené oddelenia, zrušené pohotovosti, ťažkosti s podnikaním, exekúcie, samovraždy, emigrácia, vyľudňovanie, kriminalita, slabé poľnohospodárstvo, vnucovanie migrácie z Bruselu, nakupovanie drahej vojenskej techniky od USA, provokovanie Ruska, potláčanie slovenských a slovanských záujmov. Toto sú prvoradé problémy Slovákov, nie gender. Harabin si prehodil priority, aby sa vymedzil voči liberálnym kandidátom, ale trochu to pokašľal, lebo toto vymedzenie mu u veľkej časti voličskej základe skôr pohoršilo.

Kresťanské Slovensko a tradície

Harabin sa štylizoval do polohy kresťanského kandidáta, ktorý bojuje za kresťanské hodnoty a tradície. Pán Harabin by mal pochopiť, že kresťanstvo nie je pôvodným slovenským duchovnom, ale vnúteným. Zaujímavé je, že Harabinovi vadí podriadenosť Bruselu, ale nevadí mu podriadenosť Vatikánu. Aký to rozdiel? Žiadny. Obe predstavujú podriadenosť Slovenska voči cudzím záujmom. Harabin by mal pamätať, že ak chce byť skutočný Slovák, mal by vyznávať Perúna, nie Jehovu. Voľby ukázali, že Slovákov kresťanstvo vôbec nezaujíma. A tých pár ľudí, ktorých skutočne zaujíma, volí aj tak Mikloška. Nechápem, prečo sa mnohí politici chcú silou-mocou zapáčiť kresťanskému voličovi, keď taký u nás už pomaly neexistuje.

Vyšší vek

Harabinovi uškodil aj jeho vyšší vek. Slováci sa viacej stotožnili s mladšou ženou ako so starším mužom. Ak Harabin hovorí, že o 5 rokov chce opäť kandidovať, bude to mať ešte ťažšie, lebo bude ešte starší. Ľudia vo všeobecnosti majú radi mladosť a sviežosť. Starí ľudia upadajú do samoty. Viď aj starnúci Fico, ktorého Slnko pomaly zapadá za politický horizont. Rovnaký osud postihol aj Mečiara.

Málo peňazí

Ako som ukázala v predošlom článku, existuje silná závislosť medzi cenou kampane a volebným výsledkom. Kto má peniaze, ten má hlasy. A čím viacej peňazí má, tým jeho podpora rastie viacej ako lineárne. 

Z grafu nižšie vyplýva, že Šorošovka si za šorošovské peniaze postup do druhého kola prasprosto kúpila. Ukazuje sa, že obyčajný občan, teda taký, za ktorým nestoja oligarchovia, nemá šancu stať sa prezidentom.


Koeficient determinácie R^2 blízko hodnoty 1 potvrdzuje, že data veľmi silno kopírujú (v tomto prípade) polynomický trend, a teda, že voľby vyhráva nie ten najlepší bez ohľadu na peniaze, ale práve ten, kto má najviac peňazí na kampaň, ba čo viac, ukazuje sa, že čím viacej peňazí má, tým sa jeho úspech posilňuje, ba posilňuje sa viacej ako len priamou úmerou.

Z grafu vyplýva, že na to, aby sa Harabin so svojimi osobnostnými kvalitami a nekvalitami dostal do druhého kola, musel by do kampane investovať asi o 100-tisíc eur viacej. Vzhľadom na to, že za Harabinom nestáli také veľké peniaze, nevyhral, no spravil aj tak pekný výsledok. A vy, ktorí nemáte šorošovské peniaze, jednoducho nemáte šancu. Zábojník, Krajniak a Bugár by sa mali zamyslieť nad tým, či ešte zostanú v politike, lebo za tie peniaze, ktoré do kampane vložili, mali dosiahnuť omnoho vyšší výsledok. Potentní kandidáti sú Kotleba, Šefčovič, Mikloško. Mikloško je v podstate bezvýznamný, ale na peniaze, ktoré vložil do kampane, získal veľmi pekný výsledok.

Takto do vás Šorošovka tlačila peniaze, aby vás ošialila. Takto si vás kupovala.

Agresívny či asertívny prejav?

Harabinovi podľa mňa uškodil aj jeho celkový slovný prejav. Vyjadruje sa hlasno, niekedy až kričí, smeje sa na neschopnosti druhých, nedá si skákať po hlave. Je jasné, že Harabin je autoritou aj pre slniečkarov, len takéto dominantné správanie mnohých ľudí odpudzuje. Je otázne, či by Harabin bol Harabinom, keby náhle zmäkol. Asi by o neho potom nikto nemal záujem. Takže ja ho chápem, že si ide za svojím bez ohľadu na to, či sa niekomu zapáči. Tým aj dokazuje, že je neovplyvnený a neovplyvniteľný. Táto jeho prednosť je však u mnohých prebitá tou jeho odpudzujúcou prílišnou dominaciou.

Mne osobne sa zase Harabinov prejav páči, lebo tento pánko si jednoducho nenechá skákať do reči. Nenechá sa odpútať od témy, nenechá sa zaviesť niekam inam. Ide si svoje, lebo má nadhľad nad vecou. Škoda, že ho neocenilo viacej Slovákov, aj keď nie je dokonalý, mohli sme mať prezidenta, ktorý si nenechá skákať po hlave.

1 Comment

  1. Páči sa mi, čo ste napísali v časti Kresťanské Slovensko a tradície.
    Je nevyhnutné sa vrátiť k svetoponímaniu našich Predkov Slovienov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *