Milí čitatelia,

premýšľala som a dostala som nápad, že by som sa z času na čas (nepravidelne) mohla vyjadrovať k domácemu aj svetovému dianiu.

Pellegriny podal demisiu.

Musím uznať, že Peter Pellegriny sa prejavil ako jeden veľmi schopný manažér, až mi je ľúto, že končí. Možno, keby sa koronavírus bol prejavil pred voľbami, voľby by dopadli ináč. V každom prípade v hre sú stále aj predčasné voľby, pokiaľ sa ukáže, že pravicové kvarteto prináša iba pravicové riešenia.

Koronavírus

Nástup pandémie som predikovala okamžite, ako som sa dozvedela, že inkubačná doba vírusu je až 14 dní. Každý, kto sa zaoberá matematikou, vie, že to znamená len jedno – že vírus je nezastaviteľný. Na túto úvahu vám postačí stredoškolská matematika, konkrétne geometrické postupnosti.

Tu by som rada upozornila čiateľov, že nárast počtu nakazených ľudí podľa mňa bude pokračovať. Ukazuje sa mi na základe nahlásených nákaz, že koeficient denného nárastu je 1,25 – 1,5 (pred obmedzením pohybu). Znamená to, že ak by sme rovnakým spôsobom postupovali ďalej, teda bez obmedzenia pohybu, každým dňom by sme mali zhruba 1,25-násobok nakazených ako deň predtým. To znamená, že ak včera 17.03.2020 sme mali 72 nakazených, dnes by sme mali mať okolo 72*1,25 = 90. Reálne sme ich však mali 97.

Koeficient denného nárastu sa dá vyrátať jednoducho. Zoberieme hodnotu dnes a hodnotu v nejakom dni v minulosti, podelíme tieto hodnoty a odmocníme toľkými dňami, koľko je ich medzi dneškom a tým dňom v minulosti.

Teda asi takto: q = (p_{n}/p_{n-k})^(1/k)

Pokiaľ je postupnosť geometrická, mali by sme pre rôzne „n“ a „k“ dostávať stále ten istý alebo aspoň podobný koeficient „q“.

Ak by sme odhadli koeficient denného nárastu na 1,25, tak po 14 dňoch 02.04.2020 by sme mali 97*1,25^14 = 2205 nakazených ľudí. Ak by sme prijali mieru úmrtnosti na 3%, mŕtvych by malo byť 66.

Po 30 dňoch by sme mali 97*1,25^30 = 78355 nakazených ľudí. Mŕtvych 2350.

Samozrejme toto všetko by sa dialo pri neprijatí obmedzení pohybu a pri nekonečnom počte obyvateľov. Tým, že sa časť populácie vylieči a je odolná voči vírusu, vírus nemôže toľko veľa ľudí nakaziť a začína sa šíriť pomalšie, až celkom zaniká. Keď mi čas dovolí, pokúsim sa zostaviť lepší matematický model šírenia koronavírusu.

Uvedené odhady sú teda podľa mňa horné odhady vývoja. Dúfajme, že obmedzenie pohybu stlačí koeficient denného nárastu bližšie k jednotke. Potom by počty nakazených narastali pomalšie.

Koronavírus vo svete

S úžasom sledujem, ako sa s koronavírusom vysporiadávajú niektoré štáty, najmä Anglicko. Anglicko prijíma iba mierne obmedzenia pohybu, ktoré podľa mňa spomalia šírenie vírusu iba minimálne. Myslím si, že ich čaká tsunami, lebo geometrická postupnosť je veľmi krutá.

Asi poznáte ten prípad so šachmi. Nejaký človek odsúdený na smrť vymyslel hru šachy a dostal možnosť vypýtať si odmenu. Údajne si neželal veľa, iba nech mu dajú na každé políčko šachovnice dvojnásobok zrniek pšenice ako na predošlom políčku. Teda na prvom políčku bolo jedno zrnko, na druhom políčku dve zrnká, na treťom políčku štyri zrnká… taká malá odmena? čudoval sa sultán a hneď s odmenou súhlasil. Problém však je v tom, že ak by sme zaplnili celú šachovnicu podľa tohto modelu, dostali by sme viacej pšeničných zrniek ako je atómov vo vesmíre.

Geometrická postupnosť je tsunami, ktoré sa v jednom momente prevalí tak, že ho nie je možné ovládať. Nedá sa zvládnuť, lebo ja nad naše sily.

Ak anglický premiér plánuje nakaziť 80% populácie a Britov je 67 miliónov a úmrtnosť by bola iba 3%, tak v Anglicku zomrie na koronavírus okolo 1,6 milóna ľudí. Premiér Johnson by si mal uvedomiť, že zastaviť nákazu nepôjde, ak prešvihne príležitosť, lebo geometická postupnosť je tsunami. Prvou a hlavnou náplňou práce vladára je ochraňovať vlastné obyvateľstvo. Pellegriny sa prejavil ako správny vladár. O Borisovi Johnsonovi si dovolím pochybovať.

Je zarážajúce, ako ľudia nevedia využiť vedomosť o matematike, ktorá sa vyučuje na stredných školách. Toto nie je vysokoškolská matematika, napriek tomu málokto pozná praktické dôsledky geometrických postupností.

Práve kvôli týmto hrozivým číslam je potrebné spomaliť šírenie vírusu a získať čas, lebo ja verím a som o tom presvedčená, že sa do mesiaca nájde celkom účinný liek na zmiernenie ochorenia koronavírusom tak, že úmrtnosť klesne hlboko pod 3 percentá. Na to však treba čas a testovanie nejakých prvých pacientov.

Ináč, mentalita Britov ma neprekvapuje. Neprekvapuje ma, že idú drastickou cetou. Čiastočne je za tým ich neschopnosť starať sa o vlastných občanov, ktorá im je kultúrne vlastná. Vnímam to tak, že Briti majú radi jednoduché riešenia, ktoré fungujú. Žila som v Írsku, tak som mohla porovnávať. Väčšinou išlo o pekný obal pre bordel. Ja sa čudujem, že s týmto prístupom sú Briti takí bohatí. Ale asi pre biznis naozaj stačia jednoduché riešenia.

Ak si niekto myslí, že úmrtnosť 3 percentá je nízka, je na veľkom omyle. Pri 40 percentnej nakazenosti slovenskej populácie by počet úmrtí predstavoval asi 66000 ľudí. Ak sa na Slovensku rodí ročne zhruba 20000 detí, tak výpadok predstavuje trojročnú stratu a ekvivalent zániku jedného stredne veľkého mesta na Slovensku – napríklad tak, že by bolo zbombardované.

Z tohoto pohľadu sa Peter Pellegriny naozaj prejavil ako veľmi rozumný človek, vynikajúci manažér, úžasný komunikátor a politický profesionál. Osobne by som si ho želala na čele štátu aj v budúcnosti.

Budúce dianie

V súvislosti s koronavírusom sa pýtam samej seba, ako sa vyvinie situácia v takých otvorených krajinách ako napríklad USA, kde je etnicky a majetne zmiešané obyvateľstvo. Neprekvapila by ma anarchia so všetkým, čo k tomu patrí – rabovanie, strieľanie, sociálne nepokoje, nákup zbraní, boje, mnoho mŕtvych. Vieme, že v USA je nespočetne veľa bezdomovcov, neviem, ako títu prežijú nákazu na chodníku. V tejto súvislosti bude treba hovoriť asi aj o novej hospodárskej kríze, bankrotoch a tak podobne. Dôsledky na štáty môžu byť väčšie ako dôsledky koronavírusu samotného. Naozaj som zvedavá, ako sa s koronavírusom popasuje USA. Tu sa ukáže, ktorý štát je naozaj silný a ktorý má naozaj silný, k životu odhodlaný a disciplinovaný národ. Uvidíme, či z tohoto boja vyviazne lepšie USA alebo Rusko.

5 komentárov

 • Ľuboslav Václav

  Ja si nemyslím, že sa rýchlo nájde univerzálna účinná vakcína či liek na korona-vírus. Je to vírusové ochorenie podobne ako chrípka, ktoré má mutácie. Treba si uvedomiť, že s epidémiami chrípky ľudstvo sa vyrovnáva desaťročia na vedeckom základe, našlo sa mnoho druhov liekov, ale chorobu treba stále vyležať. A korona-vírus je ťažšou obmenou bežnej chrípky.

 • Blažena Ovsená

  Bynk, nemyslím si, že máte pravdu. Keby to Američania mali už predtým, dnes by mali v USA katastrofu. Takmer všetci by boli chorí na koronavírus a 3 percentá by bolo mŕtvych. Toho zatiaľ nie sme svedkami, ale možno budeme. Ja si aj tak myslím, že vakcína, prípadne liek bude už čoskoro.

 • Bynk

  Naozaj som zvedavá, ako sa s koronavírusom popasuje USA.
  Podla posledných zistení, samozrejme že z konšpiračných zdrojov, lebo oficiálne sa to nikde nedočítate. Je situácia nasledovná. Zhruba 5 mesiacov dozadu testovali v USA niekolko posledných úmrtí na chrípku a zistili že majú Clovid 19, dávno pred vypuknutým nákazy v Číne. Podla čínanov priniesli clovid19 do Číny práve americký vojaci ktorý sa tam zúčastnili nejakej prehliadky.
  A toto je naozaj šokujúce, za 5 mesiacov sa vraj „bežnou chrípkou“ nakazilo už 50 000 000 američanov a zomrelo cca 50 000 ľudí. Ak by sa preukázalo že sú to všetko obete Clovid19 tak tu máme obrovské a ničím nechránené ohnisko infekcie. Oficiálne priznávajú v USA že majú najväčší raketový až 75% prírastok nákazy oproti iným krajinám kde je len 20-30% nárast nakazených. Podla všetkého to asi nebude v rýchlosti nákazy ale skôr v tom že až teraz začali trochu vo väčšom meradle testovať, dovtedy to bola pre nich len bežná chrípka. Takže stále platí známe: zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať!

 • Blažena Ovsená

  Máte pravdu, rodí sa vyše 50 000 ľudí. To som prekvapená. Myslela som, že 20 000. Tak to potom s nami nie je také zlé, haha.

 • milan2

  Ano, dobrý príspevok, ale rodí sa 50.000 detí ročne. Pred rokom 1990 sa rodilo 100.000 detí ročne, Páčilo by sa mi, pokiaľ by ste podobné modelácie uskutočnila aj pre úvahu, ako sa tento rošný rozdiel 100000 a 50000 prejavil , ako a kedy na percente nezamestnaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *