Voľby 2020 sú za nami, poďme ich spolu zhodnotiť.

Víťazom volieb sa jednoznačne stal Andrej Kiska, nakoľko získaním poslaneckej imunity nemusí skončiť v base najbližších 5 rokov.

Igor Matovič to dal na amerických demokratov, ktorí zbierajú hlasy zo všetkých minorít, čím sú schopné získať majoritný počet hlasov. Tento paradox sa čoraz viacej týka aj Slovenska, lebo slovenský substrát sa v slovenskom národe vytráca. Matovič šiel inkluzívnou stratégiou, čím sa riadne nabalil.

Naopak, Štefan Harabin išiel excluzívnou stratégiou a nezískal ani 3 percentá, čo je škoda, lebo po odbornej stránke, aj po stránke vlasteneckej by tento človek určite nesklamal. Je preňho isto tragédiou, že nezískal ani 3 percentá, aby mohol dostať finančný príspevok od štátu. Takto má stranu v dlhoch a na dôchodok sa vlastne ožobračil. Tu je dobre vidieť, že nie je dobré sa ostro vyjadrovať proti homosexuálom, lebo Slováci na túto rétoriku nepočúvajú. Smiešne mi príde, ako Harabin arogantne odmietol spájanie s Kotlebovcami, pretože na to teraz doplatil. Keby sa v prezidentských voľbách Kotleba uskromnil, mohol mať Harabina v druhom kole a napokon za prezidenta, lebo neverím, že ľudia by dali prednosť šorošovej pezinskej skládke. Taktiež by dnes mal Kotleba o 3 Harabinove percentá viacej. Tu sa ukazuje, že výtlak jadrovo národne orientovanej časti Slovákov nie je viacej ako Kotlebových 9%, SNSáckych 3% a Harabinových 3%, čo je 16 percent. S týmto sa nedá zostaviť vláda. Len časť z týchto ľudí sú nepriateľsky naladení voči gejom a len časť z nich sú kresťania. Nechápem, prečo si svoju antipatiu a kresťanské hodnoty nenechajú pre seba a nejdú do volieb len s čistým vlastenectvom, nakoľko zmiešavaním s protihomosexuálnou a prekresťanskou politikou im to nutne uberá hlasy.

Slovenské hnutie obrody sa ma v Nitre na námestí tiež pokúšalo nalákať na protihomosexuálnu tému a tiež tak dopadli. Mali by ste, národne zmýšľajúci politici, prehodnotiť svoj postoj ku gejom a byť viacej inkluzívni, možno by ste žali také úspechy ako Igor Matoviť.

Igor Matovič, povedzme si to úprimne, vyhral voľby zo štyroch hlavných dôvodov. Prvý dôvod je ten, že naozaj nebola iné lepšia voľba taká, aby vznikla koalícia proti SMERu. Druhý dôvod je ten, že prebral tak trochu protikotlebovskú rétoriku, čím ošialil voličov. Naozaj ich ošialil, lebo ako poznám Igora Matoviča, neverím, že svoju kritiku systému myslel úprimne. Ak by ju myslel úprimne, musel by posadiť do basy svojho potenciálneho koaličného partnera Andreja Kisku. Igor Matovič je majster v ošiaľovaní.:) Tretím dôvodom je, že Igor Matovič preukázal pracovitosť, asi najväčšiu zo všetkých politikov, čo sa týkalo v ničení korupcie. Ukázal sa ako dobrý a úspešný stratég. No a štvrtý dôvod je ten, že Igor Matovič komunikuje s ľuďmi otvorene a úprimne – javí sa to tak, hoci si ide za svojimi cieľmi. Práve tu sa jasne odlišuje od teatrálneho Andreja Kisku, ktorý len vzdychá a šíri nenávisť voči tým, ktorí majú iný názor. Čiže Igor Matovič je sympoš, na rozdiel od Kisku, ktorý si pocit sympatií musí dotovať dobrými oblekmi a vhodným obecenstvom.

Ak niekto skutočne prehral voľby, tak to je Remišová, ktorá prestúpila z FC Barcelona do Športového klubu Poprad. Remišová si neuvedomovala, že OĽANO stagnuje v preferenciách práve kvôli nej. Odišla, najskôr to vyzeralo, že sa loď potopí pod ťažkým nákladom, pritom loď vyskočila, lebo sa zbavila ťažkého nákladu. Mohla byť ministerkou vnútra, teraz bude rada, keď bude na ministerstve vnútra umývať podlahu. To bolo rečí progresívcov a úžerníkov, že by vládu najradšej vytvorili bez Matoviča, lebo ten je kuku. No a teraz sú karty obrátené, a byť Matovičom, tak dám Kiskovi zlízať tú horčinu do dna buď tým, že by som ho neprizvala do koalície, alebo by som mu ponúkla nejakú vyslovene podradnú funkciu, takú, aby sa ju pán ex-prezident hanbil prijať. Pán exprezident je značne lenivý človek, preto si myslím, že pre neho by bolo najvýhodnejšie, keby sa zakuklil v opozícii a vychutnával si tam potichu ničnerobenie. Pokiaľ dostane nejakú exekutívnu funkciu, v ktorej bude makať, neviem, či to bude zvládať tak, aby s ním bol Matovič spokojný.

SMER – označila by som ich za víťazov druhých v poradí. Hoci majú len 21%, stále je to príšerne veľa na to, že museli obhájiť svoje desaťročné vládnutie a prirodzenú chuť ľudí po zmene. Ja osobne by som im radila, aby išli do opozície, ono kvôli balansu by bolo dobré, aby chvíľu boli na druhej strane, aby dali ľuďom šancu precítiť zmenu a porovnať. Možno fakt po roku ľudia zistia, že vláda SMERu bola zlatá. Avšak môže sa stať, že Matovič prekvapí novým štýlom vládnutia a SMER tým pochová.

Mojím najväčším zadosťučinením bol fakt, že sa Progresívci s Miukom Bebuavým nedostali do parlamentu. Títo ľudia, na čele s Irenkou Biháriovou, by veľmi radi trestali ľudí s inými názormi, zavádzali niečo ako ideo-políciu alebo ideo-gestapo, čo sa mňa bytostne dotýka. Truban skončil na pezinskej skládke. Oni vedia vyhrávať voľby len vtedy, keď ľudia nechodia k voľbám. Aj skládková princezná vyhrala voľby týmto spôsobom a reálne za sebou nemá podporu ľudí. Princezná zo skládky je v úrade trpená. Teraz je opustená ako kôl v plote, lebo jej parta zostala v očistci pred bránami raja. Truban teraz môže rozhodovať o kokaíne akurát tak vo svojej obývačke. A čo sa týka Miuka Bebuavého, povedala by som o ňom, že je taká politická lepra, ktorá, koho sa dotkne, toho zničí. V ktorej strane bol, všade to šlo dole vodou. Miuko nebol prínosom, ale príťažou. Nepritiahol so sebou davy, ale odpudil ich. Nuž, aj keď máte mnoho peňazí, nie vždy vás príroda vyvolila za vodcu.

Kotleba získal posledný vyšší volebný výsledok. Jeho koaličný potrenciál je nulový, lebo ide exkluzívnou stratégiou, čo sa v krátkodobom pohľade môže prejaviť na náraste percent, ale odstredivo po dlhšom čase tie percentá stratí, lebo ľudia pochopia, že v parlamente aj tak nič nezmôže. Kotleba nemá šancu na úspech práve kvôli Matovičovi, ktorý prebral väčšinu nespokojných hlasov. Nebyť Matoviča, Kotleba by dnes mal svojich 9% plus Matovičových 19% (čo je 24%-5%, tých 5% by ostalo Matovičovi ako malej strane), čo je 28% hlasov. Kotleba môže ostať zakuklený a prevziať iniciatívu, keď nebude Matoviča, resp. keď aj Matovič vyhorí a ľudia ho budú mať plné zuby, ale v tej dobe, myslím si, príde na scénu iná strana, sociálna, inkluzívna, ktorá preberie Kotlebovi hlasy a Kotleba bude mať zase tých svojich 6%.

Andrej Danko môže bozkávať výložky za svoj veľký úspech vo voľbách. On sám je príčinou toho úpadku. Žiaľ, ukazuje sa, že nielenže nemá na to, aby dokázal napísať diplomovku na úrovni, ale ani rečový prejav druhého najvyššieho činiteľa štátu nestál za veľa. Andrej Danko mal geniálne nápady s ubytovacími poukazmi, s diaľnicami, ale zase to pokašľal nákupom amerických stíhačiek. Myslím si, že ho dobehla karma. V podstate neustál konkurenciu strany Vlasť a Kotlebovcov. Je to škoda, lebo takto žiadna vyslovene slovensky národne zameraná strana v parlamente nie je zastúpená. Národne orientované strany precenili národne orientovaný voličský potenciál, a namiesto spájania sa dali prednosť svojmu egu. Neúspech ich však donúti sa v budúcnosti pospájať. Keby Harabin stál na kandidátke Kotlebovcov, mohol byť Harabin v parlamente a Kotleba by mal minimálne o tri percentá hlasov viacej.

Uvidíme ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Ošiaľ upadáva, vraciame sa k našej každodennej práci.

2 komentáre

  • Ľuboslav Václav

    Slovenská republika je DOMOVINA slovenského národa, čiže jej všetky parlamentné politické strany by mali byť vlastenecké. Preto jestvovanie SNS a pod. stratilo svoju opodstatnenosť. SD je stranou zamestnancov, ĽS je stranou kresťanov, Sme rodina je stranou rozvedených, Liberáli sú stranou vedeckých materialistov (tam je národovectvo dosť nevyformované), ostatné strany sú bez ideového základu často postravené na schopnosti ich vodcu (OĽaNO zvíťazilo na podstate protikorupčného ťaženia). Dôležitou stránkou volieb je výber volebných tém. Nevýhodou Slovenska je postavenie hlavného mesta na okraji jeho územia, čo tabuizuje témy voľby hlavného mesta v strede krajiny, preskupenie ôzemného členenia (Trenčiansky kraj je umelou konštrukciou, má sa prihliadať na povodia), vytýčenie jednomandátových volebných okrskov s prihliadnbutím na početnosť voličstva a územný rozsah (podpora lokál-patriotizmu). Jednomandátové volebné okrsky by umožnili vyformovanie sa nových prirodzených vodcov v stranách, uľahčili výber najschopnejších ľudí. Napríklad mimo volebnej diskusie zostala otázka zjednodušenia slovenského pravopisu, zjednodušenia štátnej správy (Slovensko nepotrebuje toľko ministerstiev, stačí 7 – treba ich pozlučovať), právomoci prezidenta (mohol by prevziať aj ministerstvo zahraničných stykov), zjednodušenia školskej výuky (každý stredoškolák by už mal získať odbornosť, skrátenie školskej výuky, zbytočnosť množstva vysokoškolákov neraz pochybnej kvality – pred nastúpením VŠ ročná pauza v praxi) so zmenšením rozsahu neraz zbytočného učiva. Namiesto ptaktických vecí sa vo voľbách otvárali podružné a zavádzajúce témy.

  • Ľuboslav Václav

    Volby 2020 dopadli celkom dobre. Do parlamentu sa nedoslali PS/Spolu, KDH (stratilo svoju opodstatnenosť po hlasovaní PROTI zvrchovanosti), Za ľudí prekĺzlo s odratými ušami, vypadli z parlamentu Maďari. Víťazné 0ĽaNO musí uhájiť svoju súdržnosť ako hlavná vládna strana, lebo ide o konglomerát rôznych politických prúdov. Ľudia-voliči už žiadali zmenu, lebo Smer-SD bolo po rokoch vládnutia opotrebované, pôsobenie v opozícii mu nezaškodí pre opätovné skonsolidovanie sa. Líder Sme rodina Kollár pôsobil vo volebnej kampani presvedčivo a umiernene. ĽS NS pri svojej snahe rehabilitovať svojho bývalého vodcu Tisu a medzivojnovú Slovenskú republiku, že nebola fašistická a bola iba v područí Hitlerovho Nemecka, naráža na nepochopenie väčšínového spoločenského názoru zavedeného víťazmi po vojne, ale takmer polovicu potenciálneho voličstva mu podľa môjho názoru odradila ku OĽaNO prílišna fundamentalickosť kresťanská a trestnoprávna, aj keď volič oceňuje ich otváranie tabuizovaných tém. Napriek tomu ĽS NS dosiahla čiastkový úspech, keď ich hlavní súperi o cielené skupiny voličov – KDH a SNS – zostali mimo parlament. SaS sa javí ako strana ekonomických pragmatikov, ktorí môžu byť pre vládu Matoviča prínosom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *