Poznámky k máju 2020.

Vražda Georga Floyda

V USA teraz prebiehajú protesty kvôli policajnej vražde černocha Georga Floyda. Ja som tieto rasové protesty predpovedala dávno pred ich vznikom. Predpovedala som ich ešte v čase, keď vypukla koronavírusová kríza. Vražda Georga Floyda bola iba spúšťačom protestov, ale keby nebolo bývalo tejto vraždy, bol by sa našiel iný spúšťač, lebo rasová situácia v USA je už dlho na spadnutie. USA sa môžu hanbiť, že ako, údajne, najúžasnejšia krajina na svete naplno pohorela v riešení koronavírusovej krízy, naplno pohorela v prevencii, naplno pohorela v uplatňovaní ľudských práv, naplno pohorela vo všetkom. Amerika je ponížená opakovane sama sebou.

Trump sa ukazuje ako jeden kecálek, bľabotač, ako cisár bez šiat, ktorý sa tvári, že je stále ten najlepší, a každému, kto sa mu vysmieva, že je nahý, hrozí svojou armádou. Trump hrozil armádou aj protestujúcim Američanom a naše veľkohubé mimovládky, hlasno volajúce v prípade iných krajín po ľudských právach, teraz zaryto mlčali. Prečo Čaputová neapelovala na USA, aby sa zdržali použitia armády proti vlastným občanom? No prečo asi? U nás by bolo použitie armády proti vlastnému obyvateľstvu protizákonné. No nič, v USA práve vidíme zdochýňajúcu kobylu, ktorá najviac kope.

Kríza Západu, príležitosť pre Východ, naveky chudobné Slovensko

Pokúsim sa vám vysvetliť, prečo Slovensko nikdy nebude bohatšie ako Západ a súčasne bohatšie ako Východ. Všetko sa to dá pochopiť na princípe hojdacej siete. Naša ekonomika závisí od ekonomík našich susedov. Keďže tovar prúdi aj po moriach, závisíme na množstve tovaru dopraveného cez západné prístavy. Keď na Západe bude málo tovaru, bude málo tovaru aj u nás, vlastne u nás bude vždy menej tovaru ako na Západe, lebo ak by na Západe bolo menej tovaru, tak si na Západe nechajú ten tovar, ktorý by mal smerovať k nám. Na pobrežiach je vyššia hustota obyvateľstva ako vo vnútrozemí a aj toto vplýva na mieru bohatstva. Vyššia hustota obyvateľstva nutne spôsobuje vyššiu cenu pozemkov, tým pádom vyššie platy a podobne.

Naše Slovensko je niekde uprostred medzi Západom a Východom. Keby sme boli podstatne bohatší ako naši susedia, tak by firmy od nás odišli a prišli by k našim susedom za lacnejšou pracovnou silou. Takto môžeme vidieť, že výrazne bohatší ako naši susedia môžeme byť len krátku dobu, kým sa systém nevyrovná. Výrazne bohatší ako naši susedia možeme byť len omylom alebo umelo.

Švajčiarsko je bohaté z dvoch dôvodov. Po prvé, sú to hory, prenádherné, to znamená, že je to dovolenková oblasť boháčov. A po druhé, Švajčiarsko je umelo vytvorenou bankou na peniaze západných vlád. Švajčiarsko bolo vo vojne neutrálne. To jasne poukazuje na to, že to bola nedotknuteľné územie, na ktorom bolo odložené bohatstvo všetkých. Ako som písala vyššie, bohatší ako okolie môžete byť iba umelo alebo dočasne. V prípade Švajčiarska je to ten umelý prípad. Rovnako tak je umelý prípad Luxembursko. A tiež Monte Carlo s kasínami. A rovnako tak aj Las Vegas v USA.

Bohatý Západ a chudobný Východ, to je ako hojdacia sieť napnutá na dvoch stromoch. Na Západnom strome je sieť priviazaná vyššie, na Východnom strome je sieť uviazaná nižšie. Tá hojdacia sieť predstavuje klesanie bohatstva s geografickou polohou. Ako prevísa, my ležíme niekde v strede. Sme položení nižšie ako Západ, ale vyššie ako Východ. Je jasné, že hojdacia sieť nebude v strede lietať do výšky a preto nikdy, nikdy, nikdy nebudeme bohatší ako Západ a súčasne bohatší aj ako Východ. Vždy budeme uprostred. Aj v USA je najväčšie bohatstvo sústredené na pobrežiach, v riedko osídlenom vnútrozemí je menej bohatstva. Pozrite si nasledovné štyri scenáre.

Ani úplne hore, ale ani úplne dole

Hoci Slovensko nikdy nebude bohatšie ako Západ a súčasne bohatšie aj ako Východ, predsa len naše postavenie má istú výhodu. My síce nikdy nebudeme úplne hore, ale nikdy nebudeme ani úplne dole. Ak Západ oslabí, podľa zákona zachovania energie, posilní Východ. A my, keďže sme uprostred, zostaneme v našej bezpečnej oblasti, nás sa zmeny týkať nebudú alebo iba minimálne. Je to ako na ľadovej kryhe. Na jej krajoch človek lieta podľa toho, ako udierajú vlny mora, ale v strede je ľadová kryha takmer nehybná. Keď poznáme našu výhodu aj nevýhodu, možeme z toho profitovať.

Dôsledok 1

Dôsledkom tejto úvahy je, že hnať sa za tým, aby sme ekonomicky predbehli Západ, je utópia. Táto utópia je nedosiahnuteľná, ak budeme podporovať Západ našim nákupom. Jediný možný scenár, ako byť bohatší ako Západ, je byť spojený s Východom, ktorý bude ekonomicky hore a Západ dole. Západ môže byť dole po nejakom úpadku, ale Západ nikdy nebude chudobný dlhú dobu. Je to spôsobené tým, že Západ má prístup k moriam a Východ je uzamknutý na pevnive. Prístup k moriam znamená 1) vlastniť pobrežia a z toho vyplýva vysoká hustota obyvateľstva a vyššie ceny všetkého, 2) mať prístup k lodnej doprave a teda k obchodu. Proste Zem sa nejako prirodzene točí a vytvára zóny obchodu a prosperity a zóny mizérie. A to aj v geografickom zmysle. Uprostred kontinentálnej Afriky je nehostinná Sahara, uprostred kontinentálnej Ázie je nehostinný Sibír, dokonca aj uprostred USA je sú nehostinné púšte, kde Las Vegas profituje z kasín, ale to iba umelo, ináč je tam riť sveta.

Dva rôzne prípady nákupu stíhačiek. V prípade nákupu na Západe sme schudobneli oproti Západu. Naša chudoba sa prehĺbila. V prípade nákupu na Východe by sa naša chudoba voči Západu zmenšila. Slovenská vláda nákupom amerických stíhačiek okradla Slovákov.

Dôsledok 2

Slovensko bude vždy o čosi bohatšie ako Maďarsko. Naše hory pôsobia ako atraktory, teda priťahovače. Správajú sa podobne ako pobrežia. Pri horách sa ľudia vždy prirodzene usádzali a koncentrovali, najmä pre výhľad a z bezpečnostných dôvodov, lebo do hôr sa dalo ujsť v prípade nebezpečenstva. Maďarsko je rovina, preto tam takýto atraktor chýba a Pusta je naozaj málo osídlená. Naše Slovensko priťahovalo ľudí, aby sa usádzali na úbočiach hôr, tam si stavali hradiská. Vyššia hustota obyvateľstva spôsobuje, že máme menšie pozemky ako v Maďarsku a preto vyššie ceny. Neznamená to, že máme nutne lepší život ako Maďarsko. Dnes hory neslúžia obchodu, práve naopak, sú jeho brzdou. V minulosti, napr. v čase Svätoplukovho kráľovstva, však hory slúžili ako zdroj bohatstva. Obchodníci nemohli preletieť z juhu na sever ako dnes, preto museli prejsť cez priesmyky alebo hrebene hôr. Kto tieto miesta strážil, ten z toho získaval. Svätopluk kontroloval územie po veľkej šírke, preto kontroloval nielen obchodné cesty cez hory, ale aj po Dunaji. Svätopluk musel byť v regióne nadpriemerne bohatý. Tomu je čiastočne koniec, lebo hory k obchodu moc neprospievajú. Navyše máme otvorené hranice. Ale zvýšenú hustotu obyvateľstva hory u nás reálne spôsobujú, preto aspoň z tohoto dôvodu budú u nás isté veci nutne drahšie ako v riedko osídlenom Maďarsku.

Dôsledok 3

Vždy budeme o čosi chudobnejší ako Česko a to z dôvodu, že Česko je bližšie k súčasnému zdroju bohatstva, teda k Západu.

Na ktorej lodi sa chceme plaviť?

USA momentálne čelí masovým demonštráciám, rabovaniu, obrovskej nezamestnanosti, chudobe, bezdomovectvu. Je to prejavom začiatku úpadku USA, ale aj Západu ako takého. Som zvedavá, čo bude teraz v čase hospodárskej krízy a nezamestnanosti robiť napríklad také Nemecko s imigrantmi, ktorých si navozili do krajiny ako lacnú pracovnú silu, keď Nemecko možno nebude mať dosť práce pre rodených Nemcov. Tieto problémy si Západ spôsobil sám v honbe za falošným zlatým Eldorádom.

Ak vieme, že nikdy nebudeme bohatší ako Západ, že Západ nikdy nedobehneme, tak vlastne so Západom nemusíme ťahať za jeden koniec. Naopak, nemusíme sa báť pádu Západu. Keď nastane na Západe kríza a v dôsledku toho príde kríza aj ku nám, ľudia na Slovensku prestanú kupovať nepotrebné hlúposti v obchodných reťazcoch, napríklad sladené vody, chipsy, minerálky, lebo nebudú mať na tieto veci peniaze. V dôsledku toho však schudobnejú obchodné reťazce, ktoré odčerpávajú zisky na Západ, teda zase schudobnejú iba západní akcionári, lebo reálne prídu o svoje zisky. Ak napríklad Američania nebudú z dôvodu krízy kupovať čínske stavebné materiály, tak Číňania ku nám môžu dodávať tieto stavebné materiály so zľavou a to môže práve u nás spôsobiť boom. Pád USA a Západu môže znamenať vzostup a prosperitu Slovanov.

Tak si musíme položiť otázku, či chceme stáť na strane potápajúcej sa lode, plátať dieru Západniarom, hasiť požiare, ktoré si sami spôsobili, alebo sa chceme plaviť na lodi Východu, kam nás naše slovanské srdcia ťahajú. Ekonomicky na tom budeme rovnako ako teraz, možno aj lepšie, veď aj za socializmu sme vlastnili to, čo tu bolo, mali sme rekreačné zájazdy, hotely boli plné, bolo to zlaté Eldorádo pre Slovensko. Dúfam, že som týmto vyvrátila tvrdenia niektorých ľudí, že len so Západom môžeme mať prosperitu. Hlúposť. Rovnakú prosperitu môžeme mať tak so Západom ako aj s Východom, len s Východom môžeme mať aj hrdosť.

Parazitka kritizovala stagnáciu, no súčasne odobruje nákup nepotrebného šrotu za miliardy

Nedávno mala v parlamente prejav Čaputová, prezidentská treťosektorová parazitka a načesaná fiflena v jednej osobe, pričom kritizovala fakt, že Slovensko sa v poslednej dobe už nepribližuje k priemeru EÚ, ale stagnuje. Samozrejme, že Slovensko stagnuje. Hádam si naša načesaná bárbina nemyslela, že môžeme niekedy prerásť Nemecko? V prvý deň, kedy by sa Slovensko stalo bohatším ako Nemecko, by zanikla EÚ, pretože Nemci by z EÚ vystúpili, nakoľko by nezniesli, aby boli chudobnejší ako Slovania. Veď oni nezakladali EÚ preto, aby boli v EÚ chudobnejší ako Slovania, ale preto, aby mali v Slovanoch lacnú pracovnú silu a odbytište pre svoje výrobky a svoj odpad. Určite nezakladali EÚ z lásky k Slovanom alebo z lásky k Rusku, ani nie pre prosperitu Slovanov alebo Rusov.

Čo sa stalo tým, že sme nakúpili americké stíhačky za 1,6 mld. dolárov? No nič iné ako len to, že sme hojdaciu sieť na Západe posunuli na tom strome ešte vyššie ako bola zavesená. Prispeli sme svojimi ťažko vydretými paniazmi na blaho a dobrožitie amerických armádnych jastrabov a ich obéznych detí. Zvýšili sme rozdiel bohatstva medzi Západom a Východom. Tá bárbína z prezidentského paláca nám ide hovoriť o tom, že nedobiehame Západ, ale na druhej strane sama podporuje rast Západu prelievaním miliárd dolárov zo Slovenska do USA za nepotrebný šrot.

Čaputová musí pochopiť, že nikdy Západ nedobehneme tým, že mu budeme platiť miliardy dolárov za nepotrebný šrot. Nakúpili sme niečo, čo je každému jednému Slovákovi na nič. Ani jednému Slovákovi nákup stíhačiek nezlepší život. Veľmi zlý obchod. Zlodejstvo. To sa dá porovnať iba s tým, že sme Američanom tie naše ťažko zarobené peniaze vlastne odovzdali zadarmo. Môže za to Pellegríny, ale aj jeho poskokovia, pohrobkovia, GLOBSEC a iné treťosektorové pijavice.

Dôsledok 4

Keď si spočítame, o koľko okradla Slovenská vláda slovenských občanov nákupom stíhačiek, vychádza to na 1 600 000 000 [dolárov] / 5 500 000 [ľudí] = 290 dolárov. Teda každého jedného Slováka, vrátane novorodencov a dôchodcov, okradla slovenská vláda o 290 dolárov. Aby sme počítali, že pracujúcich je polovica, tak každého jedného pracujúceho, ktorý produkuje hodnoty a dostáva mzdu okradla o 580 dolárov. To je zhruba jeden celý šistý mesačný plat.

Dôsledok 5

Naša vláda sa ide z Trumpa posrať. Keď Trump buchne rukou o stôl, že chce viacej peňazí do NATO, naša vláda sa poserie a v momente vycáluje na stôl naše ťažko zarobené peniaze. Pritom Trump iba blafuje, lebo Trump blafuje po celý čas. Trump reálne nemá čo ponúknuť, neponúka riešenia, iba vyhrážky armádou. No vysrať sa na celú jeho americkú armádu aj na celého Trumpa.

Čaputová je problém

Ja osobne vnímam Čaputovú ako nepriateľku štátu číslo jedna. Táto podvodníčka, ktorá sa vydávala za advokátku, hoci nemala čo byť zapísaná v advokátskej komore, je reprezentantkou toho najskazenejšieho a najodpornejšieho, čo vazalstvo predstavuje. Ja sa čudujem, že táto osoba vôbec má v sebe tú drzosť postaviť sa na to najposvätnejšie miesto Slovákov, do Národnej rady Slovenskej republiky, a bľabotať tam niečo o dobrobytí Slovenska, keď táto zapredaná osoba nemá s dobrobytím Slovenska absolútne nič spoločné. Ja sa jej fakt čudujem. Je mi to tak odporné, ako mi je odporné predávanie sa nejakej pouličnej prostitútky.

Ak chceme vôbec niekedy dobehnúť Západ, je potrebné mu ekonomicky podkopnúť nohy. Lebo Západ stojí na krehkých nohách z požičaných peňazí. Lebo aj veľký slon sa vie s hrmotom zosypať. Lebo pádom Západu príde nástup Ázie, možno nástup Slovanov. Proste treba zarábať na Západe, ale nakupovať na Východe. Napokon možno nebude treba nikomu nijaké nohy podkopávať, lebo páni na Západe si tie nohy podkopávajú sami. V USA vytvorili militaristický systém, v ktorom ožobračujú svojich vlastných obyvateľov o zdravotnú starostlivosť, o dôchodky, to všetko na úkor podpory militarizmu, vojen a výbojov. V USA na to doplácajú občania, aj bieli občania, ale najmä občania čiernej pleti. Doplácajú na sociálnu nerovnosť, na sociálne vystrkovanie, žijú v ghetach, na ulici, v stanoch, v autách, v mobilných domoch, trpia nezamestnanosťou, zlou zdravotnou starostlivosťou a podobne.

Západ mohol padnúť už dávno

Nebyť pádu Východného bloku v 1989 roku, bol by Západný blok skrachoval do niekoľkých rokov. Pád Východného bloku vlastne zachránil Západ pred pádom, nakoľko Západ u nás našiel nové možnosti odbytu, rastu, privatizácie, lacnej pracovnej sily. Ale na Slovákoch už viacej mlieka nenadoja. Zbohatli sme síce trochu, ale nie až tak, aby sme donekonečna dokázali podporovať rastúce nároky amerického vojenského priemyslu. Ožobračili nás teraz o 1,6 mld. dolárov, možno nás ešte o 1,6 mld. ožobračia, ale o viacej nás už neožobračia, lebo nebude z čoho brať. A potom padnú. Zrútia sa do seba a navzájom sa požerú ako čierna diera.

Neuvedomelé volanie po socialistickej rovolúcii

Práve Americké masy si zatiaľ neuvedomujú, že ich pochod proti policajnému teroru na čiernych obyvateľoch je vlastne ich americkou Veľkou Októbrovou Socialistickou Revolúciou, ktorá sa v Rusku odohrala pred sto rokmi. Američania volajú po sociálnej rovnosti, po socializme. Avšak oni to takto nazývať nikdy nebudú, preto sa budú iba točiť v kruhu problémov, budú kričať a protestovať, ale bez zmysluplných požiadaviek, bez výsledkov. Jedine vtedy by sa oslobodili, keby odstránili súčasný americký vojenský režim, ktorý kašle na obyčajných ľudí, na ich dobré životy, na ich sociálne istoty, na ich zdravotné a dôchodkové zabezpečenie.

Večný či dočasný úpadok?

Myslím si, že ak by úpadok USA nemal byť trvalý, muselo by sa USA zmeniť na krajinu, ktorá si ctí ľudský život, ľudské práva, zamestnancov, dôchodcov, slabých. Ale to by už bola úplne iná krajina, ktorá by nemohla mať kapitalistov, oligarchov, miliardárov, ktorá by už nemala peniaze na výbojné vojny. Peniaze na výbojné vojny by nemala preto, lebo zdravotná starostlivosť a dôchodky pre všetkých sú taká nákladná položka, že proste na vojny nezvýšia peniaze. A tak sú len dve možsnosti – 1) USA ako militaristická krajina, ktorá vedie k spoločenskému úpadku, alebo 2) USA ako humánna krajina, ktorá už ale nebude mať na to, aby robila zlého teroristu po celej zemeguli. Skôr to tipujem na prvú možnosť, a to, že bujnejúca nákladná militaristická rakovina položí USA tým, že vycucá všetky jeho zdroje. A potom, keď budú USA na dne, ľudia pochopia, že ak chcú prežiť, musia zobrať peniaze miliardárom a armáde.

USA čakajú ťažké časy.

6 komentárov

 • Ľuboslav Václav

  Súhlasím, že Slováci sú OSPROSTENÍ (nie sprostí), lebo nemali svoj štát a ani nepoznajú svoju minulosť. Veď ich najpokrokovejšia škola, štiavnická Banská Univerzita, nenašla svojho pokračovateľa. Tá totiž bola SVETSKÁ, a nie cirkevná (neučilo sa na nej bohoslovie atď., ale vyložene prírodné vedy). A osprostení Slováci s hlavným mestom v akejsi Dutohlave potom môžu voliť za svojich politických vodcov iba akýchsi dutohlavcov, lebo skutočná elita národa je rozptýlená po jeho okrajových lazoch. Prosto, Slováci vstúpili do modernej doby s obrovskými znevýhodneniami, ich údajná elita ožobračuje národ nákupnou turistikou do Rakúska. Kedy budú Rakúšania chodiť nakupovať do Dutohlavy? Ale nie vykupovať za drobné, ako to bolo po páde socializmu… Čo sa týka Ruska a okolia, to je skutočne MYSLENÍM iba sto rokov za opicami, a to sa ani tak rýchlo nezmení. Pravda, teraz robí čo môže, lebo keby pristúpilo na diktát Západu, prvé, čo by sa stalo, by bola zničená chlúba ich priemyslu – zbrojárstvo. A nasledovalo by ďalšie rozkúskovanie ich krajiny, až do bezmocnosti.

 • Freenergy

  ó bože hlúpa stredná európa. dodnes nechápe, že vyspelosť západu spočíva v schopnosti zmenežovať a tvoriť inovácie , vedu techniku.a tak je stredná európa odsúdená na samé mudrovanie ,na rôzne prirovnania napríklad aj „húpaciu sieť“. Základ vedy západu bol postavený v kláštoroch, kde sa mnísi po celé stáročia venovali prírodným vedám a postupne okolo toho vznikali univerzity, najväčšie to zlato západu. to si len tak nenechajú dobehnúť nikým. a žvásty o tom ako to dokážu aj Rusi nemienim počúvať, lebo nedokážu. Niečim prispeli ale nevedia to menežovať a organizovať – to totiahlo k najvyššej dokonalosti USA. A ostatní si trepte z tej jaskyne čo chcete aj s ifónom v ruke alebo spoza klávesnice počítača, ktorý zase predstavte si nevymysleli žiadni Slovania ani východ ale zas a zas len tí „hnusní“ západniari. Sme tam kde sme, lebo sme sprostí, pre nič iné a po zásluhe sme tam kde sme. Nemáme správne nastavený rebríček hodnôt, to je celé. A ešte sme na to ani len neprišli a myslím ani nikdy neprídeme.

 • Milan2

  Slovensko tiež môže byť dovolenkové odkladisko boháčov. K tomu potrebuje napríklad lepšiu stavebnú reguláciu, opravu pamiatok, cyjlochodníky, golfové rezorty a tiež nie je dobré ab najkrajšie prírodné oblasti obsadili osadníci čím v týchto oblastiach poklesla bezpečnosť. Cena nehnuteľnosti v pekných oblastiach stúpne, ale musia aj upraviť miestne dane tak, aby bránili devastáciu prostredia. Odbočím, napríklad v Holandsku si z miestnej dane majiteľ odrátava náklady na okrášlenie domu v danom roku. Výsledok, hranica medzi Belgickom a Holandskom je farebne jasná- v Belgicku aj keď tam žije rocnaký národ, sú domy ošarpané a sivé, Holandsko je farebné.

 • Ľuboslav Václav

  Slovensko by bolo vtedy bohaté, keby na jeho území sídlila ústredná správa EÚ. Vládna moc vzdy zvýhodňuje ekonomicky svoje sídlo, a zaisťuje jeho nárast obyvateľstva, ktoré tzv. elite zaisťuje všetky služby.

 • Blažena Ovsená

  Milan2, myslím si, že nemáte celkom pravdu. Švajčiarsko je bohaté z dvoch dôvodov. Sú to hory, prenádherné, to znamená, že je to dovolenková oblasť boháčov. A za druhé, Švajčiarsko je umelo vytvorenou bankou na peniaze západných vlád. Švajčiarsko bolo vo vojne neutrálne. To jasne poukazuje na to, že to bola nedotknuteľné územie, na ktorom bolo odložené bohatstvo všetkých. Ako som písala v článku, bohatší ako okolie môžete byť iba umelo alebo dočasne. V pripade Švajčiarska je to ten umelý prípad. Rovnako tak je umelý prípad Luxembursko. A tiež Monte Carlo s kasínami. A rovnako tak aj Las Vegas v USA.

 • Milan2

  Švajčiarsko nemá žiadne pobrežie. Ani Silikon Valley neleží pri pobreží. Dnes už nie je na bohatstvo potrebné pobrežie ako v 18.- 19. stor. Dnes je najväčšia hodnota čistá príroda, Vysoká vzdelanosť , pekné a čisté obce a poriadok a bezpečnosť. Najväčšia hodnota šťastia je v Sikkime. A väčšie šťastie je nezaprataný byt s pár užitočnými vecami ktoré mám čas využívať…Ale ináč príspevok je veľmi dobrý, len ho treba upresniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *