Riešenie na médiá

Vymyslela som geniálne riešenie na neobjektívne médiá. Asi isto viete, že väčšina meinstrímových médií neinformuje o dianí objektívne, naopak vydávajú sa za objektívne médiá a zneužívajú svoje dominantné postavenie na to, aby šikanovali manšie, oligarchami nedotované alternatívne média hanlivými nálepkami ako konšpiračné médium a podobne. A tu je aj odpoveď, aké je moje riešenie – nálepky. 

Štát prijme zákon o tom, že vytvorí pre médiá dve nálepky. Jedna bude OBJEKTÍVNE MÉDIUM a druhá bude ZAUJATÉ MÉDIUM. A na získanie nálepky OBJEKTÍVNE MÉDIUM budú musieť médiá spĺňať isté kritériá, ktorých spĺňanie bude kontrolovať RADA PRE MÉDIÁ, ktorá bude zložená z odborníkov aj laikov. Preskúmavať rozhodnutia RADY PRE MÉDIÁ by mali právomoc súdy. 

Kto by získal nálepku OBJEKTÍVNE MÉDIUM? Napríklad také médium, ktoré bude pravdivo informovať o konaní protestov a počte účastníkov na proteste. Ak nejaké médium bude informovať napríklad o prostestoch za slušné Slovensko a nadhodnotí počet zúčastnených, ale vôbec nebude informovať o protestoch ľudí proti Matovičovi alebo podhodnotí počet účastníkov, teda ak v obdobnej situácii zaujme zaujatý postoj, vtedy môže byť takéto médium napadnuté na RADE PRE MÉDIÁ a bude mu udelená nálepka ZAUJATÉ MÉDIUM. A túto nálepku by muselo toto médium priložiť ku každej svojej správe alebo k videu.

Pozrite, ja som demokratický človek a cením si slobodu názoru, slobodu prejavu, preto by som si nedovolila cenzúrovať žiadne médium. Ale, keď už tu máme nejaké médiá, ktoré sa vydávajú za objektívne, ich pracovníci chodia po prednáškach a učia ľudí o hoaxoch a dezinformáciách, tak v prípade, že sa dokáže, že nie sú objektívne, musia to verejne deklarovať. A potom ľudia môžu povedať – v poriadku, je to správa z toho a toho ZAUJATÉHO média. Chápeme, že sú zaujatí, lebo sa rozhodli pre známku ZAUJATOSTI.

Zaujaté médium môže plniť záujmy svojich oligarchov alebo mimovládok alebo zahraničných štátov. To je v poriadku, len, s čím mám ja problém, je, že nech sa tieto médiá nevydávajú za OBJEKTÍVNE, keď také nie sú.

Riešenie na mimovládky

Riešenie pre mimovládky by bolo to isté ako pre médiá. Mali by tie isté nálepky. Takže ak by nejaká mimovládka vystupovala príliš aktívne na obranu Afroameričana Georga Floyda, ale úplne vlažne za Slováka Jozefa Chovanca, dostala by nálepku ZAUJATÁ. A to je úplne v poriadku, ale tieto ZAUJATÉ mimovládky nedostanú štátne príspevky ani granty.

3 komentáre

 • Veho

  Súhlasím s nápadom, i keď by som zjednodušil realizáciu. Keďže dnes môže mať na internete každý Janko svoj podcast, video, blog,.. považujem za zbytočné označovať Subjektivne/Zaujate/Hoaxove médiá. Naproti tomu by sa mali označiť iba tie, čo šíria sxvalenu, štátom preverenu oficialnu „spravnu“ propagandu. Vsetky ostatné by mali byť považované nepreverene zdroje.
  V rámci slobody slova, by mal mať každý právo vyjadriť svoj názor slobodne. A tí konzumenti, kt si nie sú istí čomu veriť, sa spolahnu na ofiko razitko niekde v rohu obrazovky/v hlavičke clanku. Kto má záujem stať sa overenym médiom požiada štát o pridelenie ofiko štatútu, kt si štát bude preverovať a dôsledne sledovať. Ak takéto médium zverejní nepravdu, o razitko príde a zaradí sa do davu neoverenyx médií.
  Žiadne zákazy – xces mat neoverené info = sleduj alternativu. Xces overené info = sleduj orazitkovane medium.

  Tiež navrhujem, aby štát vytváral vlastnú alternatívu ku vsetkym najpredavanejsim komoditam (od vybudovania tovarni, cez obxody až po sluzby), so zárukou štátom určenej minimálnej kvality, s tým, že si občan bude môcť vybrať medzi výrobkom lacným/nekvalitnym (z Číny) , zarucenou štátnou kvalitou (len a iba v obale svk zástavy pre jednoduxu identifikaciu) a ostatnym výrobkom domáceho ci zahraničného pôvodu.
  Žiadne zákazy – xces 80% čokoládu? Kúp si štátom garantovanú kvalitu. Xces loteriu, či je to len hnedý prášok s názvom čokoláda? Kúp si iný zdroj.

  Podobne navrhujem vytvorenie Ministerstva pravdy, kam by každý občan mohol zaslať otázku, či je to a to pravda a MP by preverilo vsetky svetove zdroje a skoncipovalo odpoved . Otázky a odpovede by boli verejne dostupné na webe MP.

 • Ľuboslav Václav

  Každa Rada by musela mať vyberaných členov, a ich objektívny výber je vždy komplikovaný. Ja vidím problém v inom. Kedysi mávala každá politická strana vlastnú tlač, a jej novinári sa často angažovali aj v politike. Vtedy každý čitateľ vedel, za koho dané medium hovorí, a jeho čitatelia sa združovali prevažne zo sympatizantov strany, ktorá tak mala stabilizovaných voličov. Dnešné strany na túto svoju stabilizáciu akoby zabudli, aj keď podľa volebných výsledkov dostávajú od štátu prostriedky na svoju činnosť. Tlačoviny vlastnia oligarchovia, a ich novinári píšu podľa želania svojich chlebodarcov. Ja vidím riešenie v tom, že aspoň silné strany si zriadia tlačové či masmediálne orgány, a budú sa o priazeň svojich voličov uchádzať počas celého volebného obdobia, nielen počas obdobia volieb. To by malo zvýšiť aj kvalitu novinárskej práce, a počty čitateľov. Každé dnešné médium sa tvári ako objektívne a nestranné, chýbajú stranícke pohľady.

 • Vladosvk

  Vsetko najlepsie a vela zdravia do Noveho roku prajem Vam aj Sclabonii
  Uvaha je to sice pekna,ale nezrealizovatelna.(globalna politika)
  Pritom by stacilo,keby ludia rozmyslali,ale podla vyvoja ludia stratili rozum,rozhlad,zdravy nazor,myslite, ze moze este nieco prist aby sa dalo slobodne zit?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *