DISCLAIMER: Dopredu sa ospravedlňujem ctenej verejnosti, ktorá si ctí zákon a poriadok, za formu listu, ale nedalo sa reagovať ináč, len oplatiť spôsoby rovnakou mincou, aby som zjednala nápravu správania ústavného sudcu Kaššáka.

Milý nebezpečný diktátor a magor JUDr. Rastislav Kaššák, PhD., sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky,

Nikdy by som ti nepísala takýmto tónom, keby si sa neodhalil, kto v skutočnosti si. Cieľom tohoto môjho otvoreného listu je nastaviť ti zrkadlo a vysvetliť ti, že na Ústavný súd nepatríš. Chápeš to? Ty, magor!

Prečo magor?

Prečo si vôbec dovoľujem nazývať teba, ústavného sudcu, magorom? Tak v prvom rade si ty sám zvolil tento slovník, keď si vo svojom facebookovom statuse nazval ruského prezidenta Putina nebezpečným diktátorom a magorom ohrozujúcim Európu, pričom si tak spravil bez vysvetlenia, bez dôvodenia, jednoducho si sa len vulgárne vygrcal bez akéhoľvek súdu a úsudku a bez toho, aby si dal Putinovi vôbec nejakú šancu na jeho obhajobu. Súdil a odsúdil si bez riadneho súdu. Navyše to ty si povýšil slovo magor na spoločenskú normu, nie ja. Blokoval si odušu ľudí, ktorí vyjadrili nesúhlas, a ešte si sa aj staval do role ublíženého, na ktorého sa útočí, pritom útok na cudzí štát si začal ty svojím facebookovým statusom, ty, magor.

Na Ústavnom súde sa už asi hovorí po anglicky

Na facebooku si zverejnil fotku väzňa Navaľného s nápisom FREE Navalny. Predpokladám, že ťa nahnevalo, že právoplatne odsúdený daňový kriminálnik Navalny si musí odpykať svoj trest vo väzení. Mimochodom, keď si ústavný sudca Slovenskej republiky, prečo uverejňuješ na svojom facebooku obrázky v anglickom jazyku? Či na Ústavnom súde Slovenskej republiky sa už oficiálne hovorí jazykom tvojho kmeňa, teda po anglicky? Alebo len robíš divadlo pre divákov spoza oceánu?

Nejde o Putina, ale o to, že chceme mať riadnych ústavných sudcov

Aby bolo jasné, tento list ti nepíšem kvôli urážke Putina. Rovnaký list by som ti napísala, keby si sa vyjadril, že Biden je nebezpečný diktátor a magor ohrozujúci Európu. Jednoducho také politické vyjadrenia sú od ústavného sudcu neprijateľné, navyše takéto konanie normalizuje slovo magor, ktoré potom možno použiť aj voči samotnému pôvodcovi, teda voči tebe, ty, magor!

Ústavný magor zaútočil na cudziu krajinu

Keď ťa nazývam magorom, tak v podstate tak konám ako fyzická osoba voči tebe ako verejnému činiteľovi, čo ty ako verejný činiteľ si povinný strpieť o to viac, že ty sám si na verejnosti použil takýto slovník. Ty si, na druhej strane, nazval prezidenta cudzej krajiny magorom z pozície verejného činiteľa, teda z vyššej pozície, ba dokonca z jednej z najvyšších a najdôležitejších pozícií v štáte, čím si zneužil svoje postavenie verejného činiteľa na to, aby si ako orgán Slovenskej republiky svojvoľne zaútočil na cudziu krajinu urazením jej prezidenta, a vystavil občanov SR odplate za tvoju urážku. Ja sa ako občianka Slovenskej republiky ostro ohradzujem, aby si ty, magor, z pozície ústavného sudcu akokoľvek verejne komentoval politické dianie nielen u nás, ale aj v zahraničí, a verejne vydával súdy tam, kde sa ťa nikto nepýta na názor a kde neprebehlo riadne súdne konanie.

Keď u ústavného magora ide nestrannosť bokom

Od sudcu sa očakáva nestrannosť, čo ty po tvojom facebookovom príspevku nespĺňaš. Prejavil si sa ako zaujatý sudca, zaujatý minimálne voči polovici slovenského národa, ktorá sympatizuje s ruským národom.

Keď môžeš ty, môžme aj my

Pokiaľ nebudeš potrestaný za verejne vyslovený potupný slovník, tak tento štát tým ligitimizuje používanie rovnakých výrazových prostriedkov občanmi SR voči verejným činiteľom – prezidentke, vláde, sudcom, policajtom, lebo všetci títo nie sú na vyššej pozícii ako ruský prezident Putin. Potom my občania Slovenskej republiky budeme môcť nazývať magorom alebo nebezpečným diktárorom napríklad aj predsedu Ústavného súdu Fiačana. Vlastne my môžeme takto rozprávať už teraz, pretože u teba ako u ústavného sudcu sa predpokladá znalosť a dodržiavanie Ústavy SR a zákonov SR a preto, keď ty z pozície ústavného sudcu, najväčšieho a najčistejšieho znalca a dodržiavateľa poriadku, môžeš nazývať ruského prezidenta Putina magorom, tak odteraz všetci bežní občania môžu beztrestne nazývať magorom aj expremiéra Matoviča alebo neprávoplatne vymenovanú prezidentku Čaputovú.

U politika sa primitivizmus a neznalosť dá prepáčiť, u ústavného sudcu, strážcu poriadku, nie

Ja som si myslela, že iba neskúsení politici typu Matoviča alebo Naďa používajú vulgarizmy v pozícii verejnej funkcie. U takých primitívov, ktorí sa len nedávno dostali do významných verejných funkcií a ktorí nerozumejú riadeniu štátu, sa dá predpokladať značná miera primitivizmu a neskúsenosti, najmä ak vieme, že samotný expremiér Matovič je iba nedoučený stredoškolák. Pamätáš si, ako nás, občanov, nazývali Matovič s Naďom štekajúcimi psami, múdrosráčmi, opicami a ako veľmi tvrdo na to doplatili aj masovými protestmi aj veľkou facebookovou nenávisťou, ktorá sa voči nim spustila? Prečo si sa z toho nepoučil, ty, magor?

Aha, ty si vlastne nikdy sudcom nebol

Myslela som si, že všetci sudcovia na Slovensku sú natoľko múdri, skúsení a vycvičení, že by mali vedieť, že majú ísť občanom príkladom v čestnosti, slušnosti a nestrannosti, lebo oni sú mozgom spoločnosti, oni z najvyšších pozícií rozhodujú a idú príkladom hodným nasledovania. Avšak, keď som si prečítala tvoj životopis, tak som zistila, že ty si vlastne nikdy nijakým sudcom nebol, takže teraz už chápem, že nemôžeš byť vycvičený v sudcovskom povolaní. Si proste obyčajný magor, a ako ukážem, aj nebezpečný diktátor. A keby som to aj nedokázala, tak no a čo? Ani ty nedokazuješ, že Putin je to, čo tvrdíš.

Ty si vždy bol len ukážkovým šorošovským magorom

Po preštudovaní tvojho životopisu som zistila, že si s najväčšou pravdepodobnosťou ukážkový šorošovský magor, nakoľko si pôsobil, ba možno ešte aj stále pôsobíš na Paneurópskej vysokej škole ako pedagóg ba dokonca ako predseda Disciplinárnej komisie Fakulty práva(!). Ty, magor, to si sa do čela tej disciplinárnej komisie ako dostal? Ktorý debil ťa tam dosadil? Ako mohol magor ako ty disciplinárne súdiť iných ľudí, keď sám sa v roli ústavného sudcu správaš ako exemplárny magor? Ty máš drzosť niekoho súdiť pre porušenie disciplíny, keď ju sám porušuješ?

Aká prezidentka, taký ústavný sudca

Ako si sa vôbec mohol stať sudcom Ústavného súdu vo veku 42 rokov, keď ti ešte mlieko po brade tieklo? Je úplne zrejmé, že si sa stal sudcom Ústavného súdu predčasne ako nedovzdelaný a osobnostne nedozretý na to, aby si mohol zastávať takú váženú a zodpovednú funkciu, akou je ústavný sudca. To aký magor ťa do tejto najprestížnejšej funkcie vymenoval, keď si celý život pôsobil iba ako obyčajný advokát a nemal si žiadnu skutočnú sudcovskú prax? Aha, to nebol muž, ale žena. A keď sa pozrieme, aká žena je dnes prezidentkou Slovenskej republiky, tak možno vysloviť názor, že ty, exemplárny magor, si jej šorošovským duchovným zrkadlením. Si obrazom jej exemplárnej tuposti, lebo osoba v prezidentskom paláci kladie najväčší dôraz práve na najprimitívnejšie pudy – na účes a farbu vlasov, čo sú vyslovene povrchné manipulatívne metódy ľudí, ktorým chýba skutočný rozum a poznanie v zmysle – keď nemám v hlave, aspoň mám na hlave, rozprávam rýchlo a uhladene a tvárim sa, že som múdra.

Kam Slovensko vlastne speje?

Dlhšie sa zamýšľam nad tým, kam Slovensko vlastne speje a kam dospeje, keď mu chýbajú kvalitné ľudské zdroje, ktoré by dokázali spravovať krajinu tak, ako sa prosperujúca a právna krajina spravovať má. Nedouk a plagiátor stál na čele slovenskej vlády, náboženský fanatik na pozícii ministra zdravotníctva, človek s modrou knižkou je ministrom obrany, no a už vieme, že magora máme aj na Ústavnom súde.

Falošný boj za politických väzňov

Milý magor Kaššák, nemusíš sa pozerať do Ruska, aby si našiel politických odsúdencov a väzňov. Aj na Slovensku máme obete nezákonných politických rozhodnutí, vytvorených senátmi, ktorých súčasťou si bol aj ty. Prečo sa verejne nezastaneš týchto slovenských obetí spolitizovanej justície? Prečo ti v žalúdku leží práve Navaľnyj? Či pochybuješ o kvalite justície v Rusku? Nezaregistrovala som, že by si kritizoval americké väznice v Guantanáme, kde mučia ľudí napríklad waterboardingom.

Magor ohýba právo, aby zavádzal diktatúru

Čo si ty za justičná kvalita, ty, magor? Veď sa len pozri, aké rozhodnutie ste na Ústavnom súde vypotili. Keby si bol skutočne za ľudské práva, ako sa snažíš deklarovať, nikdy by si nebol mohol dať svoj podpis pod rozhodnutie Ústavného súdu schvaľujúce vyhlásenie núdzového stavu obyčajným uznesením vlády, nakoľko podľa čl. 120 ods. 1 Ústavy SR vláda môže vykonávať zákon nariadením, pričom podľa čl. 1 ods. 1 zákona 400/2015 Z.z. iba nariadenia sú všeobecne záväznými právnymi predpismi, nie uznesenia vlády, ktoré sú podľa paragrafu 13 len inými aktmi, ktoré síce je možné vyhlásiť v Zbierke zákonov, ale ani vyhlásením v Zbierke zákonov sa nestávajú všeobecne záväznými právnymi predpismi. Vláda sa iba uzniesla na tom, že je potrebné vyhlásiť núdzový stav, ale nikdy ho nevyhlásila nariadením, lebo na to zabudla (resp. bola taká sprostá, že nevedela, že ho má vyhlásiť nariadením). Ako si ty ctíš ľudské práva Slovákov, ty, magor? Prečo sa pozeráš do Ruska a tam si vybíjaš zlosť a frustráciu, keď tu na Slovensku sú v obludnom rozmere porušované základné ľudské práva Slovákov a tu na Slovensku majú ľudia veľkú zlosť a frustráciu práve kvôli magorským rozhodutiam sudcov, ako si ty?

Vnútorný rozpor v rozsudku

Ty si aká “úžasná” sudcovská kvalita, keď si sa podpísal pod rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré je zmätočné a vnútorne si odporujúce? Tu by som ťa odporučila na článok advokátky dr. Adriany Krajníkovej, ktorá ako jedna z mála advokátov aktívne vystupuje proti nepráviu tejto vládnej moci, viď FIASKO II. Ústavného súdu SR – Nepoužiteľný nález Ústavného súdu SR PL. ÚS 2/2021-80 zo dňa 31.3.2021. Podľa dr. Krajníkovej ste na Ústavnom súde vypotili, že predĺženie núdzového stavu z dôvodu pandémie je v súlade s článkom Ústavy SR, ktorý vylučuje pandémiu. Vyrobili ste vnútorný rozpor, čo zjavne nasvedčuje tomu, že absolútne nerozumiete problematike, ktorú prejednávate. Vaše rozhodnutie je tým pádom nulitné a nepoužiteľné. S tými vyše tridsiatimi stranami dôvodenia si takto môže celý štát vytrieť, viete, čo…

Magorovi nechutila vlastná medicína

To, že nadávaš cudzím prezidentom do magorov, nie je jediným tvojím prehreškom proti sudcovskému povolaniu. Ako sudca by si mal v prvom rade ctiť slobodu slova. Ty si ju však nectíš, preto si nebezpečný diktátor. Keby si si ju ctil, nikdy by si ma nezablokoval na svojom facebookovom profile za to, že som vyjadrila svoj názor o tebe. Napísala som: “Akým právom žiadate, aby bol prepustený daňový kriminálnik? Prečo to žiadate po anglicky a nie po slovensky? Teraz už chápem, prečo ste vo veci núdzového stavu rozhodli diktátorsky a fušersky. Ak máme takúto nedozretú zberbu na Ústavnom súde, ako ste Vy, tak je to jasné.”

Mňa neumlčíš

Možno sa ti dá zablokovať ma na facebooku, ale nemôžeš mi zabrániť, aby som zostala ticho a nevyjadrila sa na tvoju adresu napríklad na portáli sclabonia.sk. Prečo si ma zablokoval, ty, magor? Za to, že som ťa označila za zberbu? Veď zberba nie je vulgárne slovo. Označuje zozbieraných ľudí, lebo zberba je odvodená od slova zbierať. Aha, ja ako obyčajná Slovenka také slovo voči tebe nesmiem používať, ale ty ako ústavný sudca môžeš používať slovo diktátor a magor voči prezidentovi cudzej krajiny? Lebo on ťa na tvojom facebooku nevie zablokovať? Čo si ty za odporného človeka? Nechutila ti vlastná medicína? Či ti vadilo, že som sa dotkla tvojho svetonázoru a vyjadrila som názor nezhodný s tvojím videním sveta a spôsobila ti duchovnú traumu? Vieš, magor, mám pocit, že žiješ v šorošovskej bubline, v ktorej si vy, šorošovci, dávate navzájom zapravdu vo svojich názoroch. Keby si vyšiel von z tej Paneurópskej vysokej školy, tak by si možno spoznal aj iné názory a možno by si potom zistil, že nie celý svet má antiruské antiputinovské a šorošovské videnie sveta.

Magor nectí slobodu slova

Keby si bol sudcom telom a dušou, ako má správny sudca byť, tak by si nikdy nevymazal môj príspevok a nezablokoval ma na facebooku, hoc by sa ti obsah môjho príspevku aj nemusel páčiť, lebo by si si ctil moje právo na slobodu prejavu a šírenie informácií. Ty však nie si sudcom telom a dušou, ty si telom a dušou čistým a nefalšovaným, pravým a rýdzim nebezpečným diktátorom a magorom. Keby si nebol nebezpečným diktátorom a magorom, tak by si sa nikdy nemohol podpísať pod diktátorské rozhodnutie Ústavného súdu o ústavnosti predĺženia núdzového stavu obyčajným uznesením vlády. Je úplne zjavné, že na Ústavnom súde kryjete súčasný kriminálny vládny režim a prezidentku protiústavnými rozhodnutiami a je na mieste otázka, či sa náhodou nedopúšťate trestného činu sabotáže, nakoľko sabotáž je akákoľvek úmyselná činnosť, ktorá vedie k rozkladu právneho štátu. Prečo zhojujete vládne nezákonnosti? Lebo ide o veľa? Lebo v núdzovom stave sa štátu núkajú možnosti čerpať miliardy eur z EÚ a núdzovo vakcínovať neoverenými vakcínami? Vy ste povýšili Covid šialenstvo nad ústavnosť a ľudské práva.

Verejný činiteľ nesmie blokovať ľudí na facebooku

Tým, že si ma zablokoval na facebooku, pričom tvoj profil v sebe nesie informáciu, že si ústavný sudca, si mňa ako občianku obral o právo byť informovaná o dianí verejných činiteľov. Ty, magor, zablokoval si ma nezákonne, v podstate pre nič, za nič, len preto, lebo som nabúrala tvoje namyslené šorošovské ego. Konal si svojvoľne, čo je u dobrého sudcu vylúčené. Trestal si ma za nič protizákonné, ty, magor. My však už vieme, a vie to celý slovenský národ, že ty nie si dobrý sudca, ale šorošovský zapredanec jednostranne zameraný proti ruskej vláde a obyčajný magor.

Dôležité otázky o núdzovom stave

V súkromnej správe som ti napísala právne otázky, na ktoré som očakávala tvoju odpoveď. Zaujímalo ma, ako ste sa na Ústavnom súde vysporiadali s týmito otázkami. Neodpovedal si mi, preto ti ich spomeniem v tomto liste ešte raz:

 1. Ako ste sa vysporiadali s čl. 120 odst. 1 Ústavy SR, ktorý hovorí o tom, že vláda môže vykonávať zákon nariadeniami, nie uzneseniami? Matovič vyhlásil prvotný núdzový stav uznesením vlády, čím ho nesprávoplatnil a teda ani predĺženie prvotného neprávoplatného núdzového stavu je neprávoplatné.
 2. Ako ste sa vysporiadali so zákonom 575/2001 Z.z., paragrafom 1aa, ktorý hovorí o to, že uznesenia vlády nie sú preskúmateľné súdom? Ako ste vôbec mohli skúmať uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu, keď nemôžete ako súd preskúmavať uznesenia vlády?
 3. Ako ste sa vysporiadali so zákonom 400/2015, čl. 1 ods. 1, ktorý definuje všeobecne záväzné právne predpisy, medzi ktoré patria nariadenia vlády, ale nie uznesenia vlády, lebo uznesenie vlády je podľa paragrafu 13 iba iným aktom, ktorý sa môže zverejniť v Zbierke zákonov, ak tak rozhodne vláda, ale nie je všeobecne záväzným právnym predpisom, ale iba internou smernicou vlády?

Slovensko potrebuje systémovú zmenu

Slovensko potrebuje zmeniť spôsob voľby ústavných sudcov, aby sa do týchto najprestížnejších funkcií nedostávali nedozretí, kariérne orientovaní a navyše nesudcovskí magori ako ty. Ústavnými sudcami by mali byť a v dobre spravovaných spoločnostiach vždy aj boli emeritní sudcovia na dôchodku, ktorí sú rokmi preverení, už nemajú čo stratiť, netúžia po ďalšej kariére a majú dlhoročné životné a sudcovské skúsenosti.

Treba sprístupniť Ústavný súd pre bežných ľudí a odstrániť zbytočný formalizmus

Slovensko potrebuje tiež zlepšiť prístup občanov k Ústavnému súdu. Potrebujeme taký Ústavný súd, ktorý nebude odmietať podania občanov pre formálne nedostatky, ale bude rozhodovať o merite veci ako takej, aj keď formálne nesprávne podanej. Ja osobne som bola svedkom, ako sa sociálne odkázaný občan nemohol domôcť práva na Ústavnom súde z dôvodu, že nemal peniaze na advokáta, a tí advokáti, ktorí pracujú zadarmo, neboli schopní napísať kvalifikovanú žalobu. V iných štátoch sveta majú občania jednoduchší prístup na Ústavný súd. Keby sme my boli mali možnosť ako občania obrátiť sa na Ústavný súd napríklad ohľadom neprávoplatného vyhlásenia núdzového stavu obyčajným uznesením vlády, neboli by sme tu museli trpieť tento nezákonný stav a úfať sa, že to podanie podajú nejakí politici. Aj tak vieme, že tí politici nebudú nikdy namietať vyhlásenie núdzového stavu uznesením vlády, lebo samotný SMER tak isto vyhlásil núdzový stav v prvej vlne pandémie iba uznesením vlády, takže SMER by vlastne udal sám seba. Slovensko nie je právny štát kvôli nedostupnému a nekompetentnému Ústavnému súdu.

Ústavný súd je mozog, a keď je chorý mozog, ide to do…

Ústavný súd je mozgom spoločnosti, lebo ako v mozgu človeka sa rodia správne rozhodnutia, ktoré ovládajú človeka na jeho ceste, tak aj na Ústavnom súde sa majú robiť správne rozhodnutia, ktoré ovládajú štát. Keď má človek chybný mozog, ktorý robí chybné rozhodnutia, tak si tento človek namiesto do úst pichne lyžicou napríklad do oka a potom trpí a cíti bolesť. Aj spoločnosť trpí, ak Ústavný súd robí zlé rozhodnutia. Spoločnosť trpí nosením rúšok, dusí sa, je zatýkaná a šikanovaná nezákonnou štátnou mocou, ľuďom sú vykrúcané ruky, sú zatváraní do basy bez vody a bez možnosti sa vymočiť, obmedzuje sa ich osobná sloboda, právo nakupovať, pracovať, zastrašujú sa a sú odsudzovaní na základe diktátorských a magorských súdnych rozhodnutí, ktorých tvorcom si aj ty, exemplárny magor Rastislav Kaššák.

Na vine sú hlúpi ľudia

Je to celé zlé na tomto našom Slovensku. A zlé je to preto, lebo máme na čele štátu magorov, ktorí dosadzujú iných magorov do kľúčových funkcií štátu. Magor Matovič dosadil na miesto špeciálneho prokurátora neprokurátora Lipšica, ktorý je ako bývalý advokát v konflikte záujmov v každej väčšej kauze. Magorka Čaputová prezmenu dosadila za ústavného súdcu zase teba, magora nesudcu, ktorý nevie, o čom súdnictvo vôbec je. Títo nekompetentní a hlúpi ľudia, ktorí nerozumejú architektúre štátu a moci, zavádzajú neprípustné pravidlá, aby mohli menovať do najvyšších štátnych pozícií ľudí v konflikte záujmov a bez akejkoľvek praxe, čím vlastne rozkladajú právny systém na Slovensku.

Mňa neumlčíš, ty, magor!

Ako som povedala vyššie – možno si ma mohol zablokovať na facebooku, ale nemôžeš mňa, ani iných ľudí umlčať na iných platformách, ty nevyzretý magor! Aký útok, taká obrana! Ako ti mám dôverovať, ty, magor, že budeš rozhodovať v súlade so zákonom a so sudcovskou etikou, keď ty prvý porušuješ zákon (občiansky zákon – ochrana osobnosti, trestný zákon – ohováranie) a etiku?

S pozdravom a prianím pekného dňa zostáva najlepšia slovenská spisovateľka gej románov Blažena Ovsená.

4 komentáre

 • Milan 2

  Dňa 12.2. som na Sclabonia v komentároch prognózoval:
  ….Dovolím si aj predpoveď (dnes je 12.2.2020) , môžeme si to v máji porovnať:
  keďže v SR už zomrelo vyše 5000 ľudí, čiže už coronu prekonalo vyše 1 milióna ľudí, tak pandémia sa skončí keď sa nakazí ešte 2 milióny ľudí (60% zamorenosť).Zomrie teda ešte 10.000 ľudí. Denne dnes zomiera okolo 100 ľudí, a teda sa denne nakazí cca 20.000 ľudí. Potom vychádza, že sa pandémia skončí za cca 100 dní, čiže by mala doznievať koncom mája. Možno skôr, keď príde Sputnik, pretože väčšina ľudí odmieta západné vakcíny, ktorým nedôveruje.

  Takže skončil máj, a je v podstate po korone. graf počtu hospitalizovaných sa mi sem ale žiaľ nedá pridať – nájdete ho ale na http://www.sme.sk vpravo je koronavírus a grafy, počet hospitalizovaných klesol na 5 %, pod 300 ľudí, zo stavu 4000 z februára. Graf dobre pripomína gausovu krivku.
  Zdá sa ale, že vírus niekto umelo stále vyrába a vypúšťa. Čo je zle, pretože to znamená, že niekto v biologických laboratóriach vie a môže vyrobiť čokoľvek. Keďže podľa Murphyho zákonov, všetko čo sa môže stať sa aj stane, tak ma to vôbec neteší. Za chvíľu tu niekto vyrobí niečo ešte horšieho a ochranu na to budú mať možno len tajné vojenské laboratória, ktoré musia byť o krok pred tým. Z tohto hľadiska chápem Sputnik ako výsledok tajného vojenského výskumu na prípadné biologické výskumy. Preto ani Rusi žiadnu dokumentáciu nevydajú, pretože by odhalili svoje vojenské tajomstvá.

 • RNDr. Ľuboslav VÁCLAV

  Osobne som presvedčený, že situácia si vyžaduje úplnú zmenu súdnictva v spoločnosti. V starogréckej demokracii boli zvolení zástupcovia areopágu súčasne aj sudcami, čiže sa starali o aplikáciu prijatých zákonov aj v reálnom živote. Kto mal lepšie rozumieť zákonom, ako samotní zákonodarci? V dnešnej tzv. demokracii sa parlament stal iba vymýšľateľom stále nových zákonov, a ich aplikácia sa prenechala špecializovanej vrstve súdnictva, ktoré vydáva rozhodnutia podľa možnosti tak, aby aj vlk bol sýty, aj koza zostala celá. To zdegradovalo zastupiteľskú demokraciu, poslanci stratili vážnosť, a právnici dostali mandát na vlastné vykladanie zákonnosti. V USA o vine obvinených rozhodujú poroty, čo je úloha pre poslancov, podľa závažnosti priestupkov voči zákonnosti tak obecných, okresných, krajských, až celoštátnych. Keby poslanci boli aj súditeľmi, voliči by viac zvažovali ich výber, a ich postavenie by získalo väčšiu vážnosť v spoločnosti. Takto sú to iba tajtrlíkovia svojich strán, ktoré ich do zastupiteľských orgánov presadia svojou reklamou z ústredia.

 • Milan 2

  Osobne si už asi 10 rokov myslím (som na to prišiel po osobných skúsenostiach s právom), že na Slovensku nie je v najhoršej kríze školstvo, či zdravotníctvo, alebo novinárska profesia, ale hlboko pod ich stavom je slovenská justícia. Je v neuveriteľne zlom stave. Najlepší kritik justície je JUDr. Harabín, pozná ju totiž veľmi dôverne znútra a niečo už z nej už povynášal na denné svetlo. Treba ho dobre počúvať a šíriť. V príspevku uvedený právnik je len malá čiastočka problémov. Najhoršie je, že v Ústave SR sa síce píše, že všetci sú si v našom štáte rovní, ale mám dojem, že justičná komunita si to podľa skutkov akoby nemyslí a majú pocit akejsi výnimočnosti a aj sa tak správajú. Dôsledky sú rôzne, najviac mi ale vadí, že hoci v spoločnosti určite nedosahujú ani 1% populácie, tak v parlamente majú asi 10% zastúpenie. Je nepochopiteľné, že chcú riadiť štát, keď samotná ich justícia je v troskách a nevedia si ju upratať.

 • Katarina DOBAIOVA

  Nenachadzam slov ,ale suhlasím s kazdym slovickom.Sama som sa pozastavila a rozhodilo ma to ako moze byt takyto clovek na ustavnom sude.No ale ked prezidentka sa vyjadrila,ze budu mat 12 rokov aby slovenske ustavne pravo nastudovali.Tak nie je co dodat.Pre prezidentku odbornost nie je dolezita,komentovala vymenovanieMatovica za ministra financii.Preto je slovensko tam kde je lebo,takyto Sorosovci sa tu vsade rozliezli ako svaby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *