Ako Svätopluk do jadra išiel a obetoval pritom Rastislavove oči

Krátka úvaha o Ficovom jadre… Kedysi dávno, keď na Morave (rozumej na Devíne) vládol knieža Rastislav a v Nitre knieža Svätopluk, pokúšali sa Frankovia zlomiť oboch, aby sa viac primkli k ich ríši a podriadili ich svojim príkazom. Starý Rastislav sa bránil, čo to išlo, no mladý a ambiciózny Svätopluk, údajne sledujúc vlastné záujmy, poddal sa Frankom s celou svojou krajinou. V jeho záujme bolo odstaviť Rastislava z Moravy a ovládnuť východné pohanské územia, aby z nich vyciciaval dane. Jeho úskok Rastislav nedokázal prehltnúť, tak sa rozhodol Svätopluka zabiť. Lenže dopadlo to presne naopak, Rastislav prišiel o zrak vo franskom väzení odsúdený za vlastizradu. Svätopluk sa do jadra dostal, no akonáhle chcel robiť vlastnú politiku, hneď dostal po rypáku hneď z troch strán. Nemci si ho podali s Čechmi a Maďarmi.

Rastislavove slepé oči
Rastislavove slepé oči

História sa opakuje, len herci sa menia

Po vyše tisíc rokoch tu máme Svätoplukovu zradu opäť a hneď dvakrát. Prvý raz, keď Slovenský štát vo vojne kolaboroval s Nemeckom a ekonomicky na tom profitoval, pričom potopil Čechov. Druhý raz teraz v roku 2017, kedy sa Róbert Fico vykašľal na V4, a sledujúc vlastné záujmy, poddal sa Európskej únii, de facto Novofranskej ríši – Nemecku s Francúzskom. Aby nevzniklo podozrenie, že nemám rada Nemcov alebo Francúzov – za celý svoj život som nestretla jediného Nemca, ktorý by sa ku mne správal zle, práve naopak, Nemci boli ku mne vždy nadmieru milí a nápomocní, rovnako tak napríklad aj Američania. Lenže osobná rovina je osobná rovina a štátna rovina je zase štátna rovina. Na Nemeckom štáte sme sa popálili už nespočetne veľakrát, preto nechápem, čo Fico zase vymýšľa za hovadiny s nejakým jadrom. To mu nestačilo, že Nemci rozbili našu dávnu dŕžavu, kvôli čomu sme dnes malým štátom? Nevadí mu, že začali dve svetové vojny? Kto sa nepoučí zo svojich dejín, je odsúdený prežiť si lekciu ešte raz, ak ju vôbec prežije.

O čo komu ide?

Aké záujmy sleduje Róbert Fico, keď bez mandátu národa uvrhuje dŕžavu do područia dvoch veľkých národov – Nemcov a Francúzov? Žeby mu išlo o vyzbrojenie Slovenska na spôsob Samovej ríše, kedy istý franský kupec Samo vyzbrojil Slovenov, z čoho Sloveni potom niekoľko storočí profitovali v boji s Obrinmi (Avarmi)? Toto by dávalo zmysel v prípade, že by nás onedlho čakal koniec EÚ. Vtedy sa nám vyzbrojenie bude naozaj hodiť. Ale ak sa EÚ nerozpadne, ľahko sa môže stať, že sa Slováci rozpustia v EÚ rovnako ako iné malé národy napr. v Rímskej ríši – napr. takí germánski Longobardi, po ktorých dnes nezostal nijaký jazyk, len názov talianskeho regiónu Lombardia.

Presilovka

Ja chápem Ficovu logiku – lepšie je peniaze dostať z EÚ ako ich nedostať. Lepšie je dostať viac peňazí než iní susedia ako dostať menej peňazí než iní susedia. Aj Nemci s Francúzmi isto chápu, že EÚ je ríšou troch veľkých národov – Germánskeho (De, Nl, Dánsko, Švédsko), Latinského (Fr, It, Esp, Belgicko) a Slovanského (Svk, Slo, Cz, Cro, Bg, Pl, čiastočne Litva). Za Slovanov doteraz nerozhodoval nikto. Žeby chcel byť Fico tým slovanským vodcom – Svätoplukom? Slováci ako pozostatok slovanskej/slovenskej pravlasti majú predsa len najpriateľskejšie vzťahy so všetkými Slovanmi. Možno toto chcú Nemci s Francúzmi využiť a zahrať sa na „demokraciu“ západného typu. To je taká nefér demokracia, v ktorej si za jeden stôl sadnú Nemci s Francúzmi a Slovákmi, pričom Nemci majú 82 mil. obyvateľov, Francúzi 66 mil. a Slováci 5,5 mil., navyše si Nemci s Francúzmi už dopredu zmenili spôsob hlasovania v EÚ v prospech veľkých národov, teda v prospech samých seba. Kým v Československu sme hrali v pomere 2:1 v náš neprospech a boli sme nespokojní, teraz budeme musieť uhrať pomer 15:12:1 v náš neprospech. To si Fico naozaj myslí, že o niečom bude rozhodovať?

Aha, aké je supervýhodné to jadro!

Samozrejme, že Nemecko s Francúzskom sú z takéhoto pomeru nadšení. Konečne za malé peniaze ukážu ostatným Slovanom a iným členským štátom, aké výhodné to je, byť v jadre EÚ. Malé Slovensko veľa stáť nebude, práve naopak, za pár eúr mu zdvihnú hospodársku úroveň na západný štandard. Spravia pár veľkých kontraktov a bude to. A to je supééér, však? Tešil by sa Svätopluk ako pri poddaní sa rímskemu kresťanstvu. Ostatní budú závidieť a hrnúť sa do jadra, aby aj oni osadili svoje krky do jarma novej „viery“. Lenže zdroje budú ubúdať. Hola-hej to je iba na začiatku, keď je členov málo a balík veľký. Čím viac členov bude v jadre, tým sa nám ujde menej peňazí aj rozhodovacieho slova.

Nereálne zvýšené ego

Ďalším problémom je, že naša krajina môže z tohoto fiktívneho profitu získať nereálne očakávania o svojej sile, keďže na hospodársku silu nie je prírodne uspôsobená kvôli horám. Keď už bude ekonomicky silná, rozhodne sa silácky zamávať Západu good bye ako už toľkokrát, rovnako ako Svätopluk v istom momente, krátko pred pádom celej dŕžavy. Ešte pred pádom hospodársky nárast spôsobí prísun ekonomických imigrantov zo všetkých svetových strán, ktorí si u nás budú chcieť zarobiť slušnejšie ako v domovských krajinách. Slovensko sa tak môže zmeniť na multikultúrnu a multietnickú krajinu, akou je napr. Holandsko. Je to dobré, alebo zlé? Holandsko tak získalo nových obyvateľov, ktorí hovoria po holandsky. Ich národ sa teda posilnil. Isto to však prinieslo aj svoje negatíva. Aby Slovensko nemohlo povedať good bye, bude potrebné sa proti tomu poistiť. Západ nás už úspešne odrezal od ruského plynu, takže v prípade neposlušnosti nám môžu zatvoriť kohútiky, aby sme v zime pomrzli – teda iba tí, ktorí nemajú pec na drevo.:)

Fico za prezidenta EÚ?

Nakoniec mi napadlo ešte niečo. Čo ak Fico robí toto všetko iba preto, aby sledoval najmä svoje osobné kariérne záujmy a súčasne si zabezpečil beztrestnosť? Je totiž viac-menej isté, že po jeho páde, ktorý už klope na dvere, príde na Slovensku k veľkému auditu. Čo ak sa Fico nádeja, keď už sa nestal prezidentom SR, že ho možno posadia do kresla európskeho prezidenta? Aj Svätopluk sníval o tom, že sa raz stane cisárom Franskej ríše, no nakoniec sa ním stal Arnulf iba preto, lebo nebol Slovan. Aké epické. Kto vie, možno tentoraz Západné mocnosti vyhovejú novopečenému eurohujerovi, aby ukázali, že aj Neslovan má v EÚ šancu stať sa (bezmocným) prezidentom – rovnako ako Slovák Husák v Československu – aby v slovanskom svete vykonal možno nejakú nepríjemnú prácu, ktorú by Neslovan nikdy nemohol dokázať. To je tak, ako keď si Fico na drsnú prácu s Rómami zamestnal rómskeho splnomocnenca. Zrazu všetko bolo v poriadku.

Je jadro naša spása, alebo náš hrob?

Na celej veci mi však prekáža nekritický prístup vlády k tejto problematike. Zo zahmlievacích prejavov a podriadených úklonov to doteraz vyzerá tak, že Fico a spol. na nás kujú akési nečisté pikle. Tento „hurá“ systém sa nám môže celkom ľahko vypomstiť. Po správnosti by najskôr mala prebehnúť seriózna celospoločenská debata o tom, čo to jadro vôbec je, a koľko to asi tak potrvá, kým sa ako národ celkom rozpustíme v nemeckom vplyve. Celkom by ma to totiž zaujímalo. Počíta sa s obdobím 200 rokov ako v prípade zániku Slovákov v Uhorsku alebo Rimanov v Chorvátsku? Alebo len 50 rokov s pomocou moderných technológií a celoeurópskou televíziou, ktorá naučí deti tomu správnemu európskemu jazyku? Je totiž naivné si myslieť, že po zjednotení daní, legislatívy a obrany nepríde rad aj na zjednotenie kultúry a jazyka, aby sa vytvoril jeden krásny európsky veľnárod, v ktorom všetci ľudia budú bratmi a sestrami. Naši potomkovia sa potom budú učiť o dejinách asi nasledovným spôsobom: „Naši predkovia Európania vznikli etnogenézou z rôznych malých národov, ktoré ešte nevedeli plynule používať európsky jazyk a fungovali v národných štátoch s rôznymi pochybnými právnymi normami podobne ako dávno pred nimi zase malé barbarské kmene žili v kmeňovom zriadení a verili v rôznych nezmyselných bohov. Medzi tie národy, o ktorých je reč, patrili napríklad Slováci, Česi, Poliaci, Rakúšania, Taliani, Dáni, alebo Lotyši. To sú len niektoré z nich.“

Aj dnes je zlomová doba, nielen za Svätopluka

Vstup do jadra sa svojím významom rovná vyhnaniu slovenských kresťanských učeníkov zo Slovenskej zeme a podriadeniu sa západnej liturgii. Tak neviem, ak ideme budovať EÚ superštát, asi by bolo namieste sa vykašľať na slovanstvo. V tom prípade zaveďme povinnú nemčinu na základných školách a spravme všetko preto, aby sme sa odslovančili, lebo sa zdá, že byť Slovanom je v dnešnej dobe ekonomicky a kultúrne nevýhodné. Ak si však chceme zachovať slovenskosť a ešte ju aj posilniť, ak ešte existujú nejaké dôvody byť hrdý na slovenskú národnosť a slovenské paneláky, tak potom nevstupujme do nijakého jadra. Vstup do jadra má podľa mňa zmysel iba vtedy, keby EÚ čoskoro zanikla. Proste zobrať z nej maximum a ísť o dom ďalej.

Sloboda je nad všetky eurofondy

Byzantský cisár Maurikios na konci VI. storočia napísal: „Slovänské a antské (ruské) národy majú rovnaký spôsob života a rovnaké mravy. Sú slobodné, nijako sa nedajú prehovoriť, aby otročili alebo boli poddané…“ Mottom tejto stránky, ale aj slovanským mottom je: „Sloboda je najviac.“ Budeme sa držať tohoto hesla ako dávni Slovania? Pohanskí polabskí Srbi sa ho držali do takej miery, že ich kresťanskí Nemci s pomocou iných kresťanov prakticky vyhladili z povrchu zemského. Dnes je ten región nemecky hovoriaci. Slovinci sa, naopak, pokresťančili, no predsa aj oni stratili svoje Korutánsko. Dnešné Rakúsko totiž hovorí po nemecky, nie po slovinsky. Tak, či onak, výsledok je rovnaký. Ako sa teda rozhodneme? Dnešná otázka vstupu do jadra je presne taká kľúčová, akou bola otázka prijatia alebo zapudenia slovenského písma.

Ako by ste sa rozhodli vy?

Zaslepený premiér.
Zaslepený premiér.

Zamyslenie 1: Kedysi mali Rimania peniaze z drahých kovov, Slovania mali iba železné hrivny. Slovania teda boli trochu civilizačne pozadu – zato bližšie k prírodnému životu. Dnes už peniaze máme, takže sme „dobehli“ Západ. Omyl. Západ má trhy s cennými papiermi, kde sa rozhoduje o tom, kto bude chudobný a kto bohatý. Aj my máme tieto trhy – formálne. Naše trhy s cennými papiermi sa tým západným nevyrovnajú a sú len ich paródiou.

Kedysi mali Nemci rímske kresťanstvo a Bibliu, všemocnú knihu, ktorou si dokázali podriadiť Slovanov. Dnes už Bibliu máme aj my, ba máme aj mnohé iné knihy. Tou čarovnou knihou dneška, tou všemocnou Bibliou súčasnosti je Facebook. Zhodou okolností samotný názov Facebook obsahuje v sebe „knihu“. Kto ovláda Facebook, ten ovláda verejnú mienku. Keď sa vyššia moc na Facebooku rozhodne vás vypnúť, tak vás proste vypne a vy s tým nič nespravíte. To isté sa týka vyhľadávania cez Google. Je to podobné, ako keby vás v minulosti kňaz vykázal z kostola, lebo len on má tie správne názory.

Tú silu, ktorú mal kedysi modlitebný jazyk – latinčina, má dnes programovací jazyk, ktorý je založený na angličtine. Kedysi by ste sa modlili po latinsky – In nomine patris… – a keby ste použili iný jazyk, boli by ste menejcenní, na smiech, trestaní za opovážlivosť, lebo iný jazyk vraj nebol hodný Boha. Dnes programujete – do i=1 to n; if a(i)=b then output; end; – ak by ste toto preložili do slovenčiny, program by vám nefungoval. Latinčinou súčasnosti je teda angličtina.

Západ má filmy, aj my máme filmy. Napriek tomu je v tom kvalitatívny, ale aj kvantitatívny rozdiel. Kým americké hollywoodske filmy pozerajú milióny Slovákov, na slovenské filmy sa nepozerá nikto, ani domáci. Kým v amerických filmoch vidíte počítačové efekty, hýbajúce sa dinosaury, u nás sa televízie zmôžu akurát tak na film o živote v paneláku. Rozdiel v kvalite je asi taký, ako keď porovnáte z vápenca dokonale umelecky vytesanú sochu antického boha Dia a z krivého kmeňa vystrúhanú modlu Porevíta.

Západ má silné masmédiá, my máme chabé blogy, akým je aj tento. Masmédiá z ničoho dokážu spraviť top udalosť ako Ježiš z vody urobil víno. Civilizačne teda zaostávame. Ak sa aj objavia názory na vytvorenie slovanského mediálneho domu, proti tomuto sa dokonca stavajú niektorí „naši vlastní“, lebo veď čo by to bola za opovážlivosť pokúsiť sa konkurovať západnému svetu??

Možno sa raz nájde nejaký novodobý ing. Cyril, PhD., ktorý spôsobí to, že bude možné písať počítačové programy aj v slovenčine. Potom naprogramuje slovenskú tvárknihu a nakrúti o tom brutálny megaakčný trhák s počítačovými efektmi, ktorý si bude chcieť pozrieť celý svet. Zdá sa vám to nemožné? Presne v rovnakej situácii stál kedysi (zrejme homosexuál) Cyril, keď mal vymyslieť písmo a preložiť bludárske kresťanské učenie do staroslovenčiny. Iba teraz dokážeme oceniť jeho obrovské dielo. Podarilo sa mu to a vďake jeho práci a obeti sa ruský národ vyšvihol do takej miery, že prvý na svete zamieril do kozmu.

Moderné slovenstvo/slovanstvo nemôže byť založené na romantických stredovekých mečoch a vyšívaných ľanových košieľkach, ale na živej kultúre, ktorá smeruje dopredu. Od vyšívaných ľanových košieľok sa však dá aspoň odraziť, v jadre sa môžeme s takýmito ambíciami rozlúčiť (pokiaľ sa EÚ nemá za chvíľu rozpadnúť).

Zamyslenie 2: Slovo „dŕžava“ je odvodené od slova držať. Akonáhle sa zbavíme držania našej krajiny, strácame dŕžavu, strácame domov a začíname byť sluhami v kedysi svojej vlastnej zemi. Jedna vec je, keď vám opraty niekto z rúk vytrhne, vtedy nemôžete nič robiť, lebo ste podľahli presile, druhá vec však je, keď ich sám dobrovoľne a naivne s vidinou krátkodobého zisku odovzdáte druhému.

Malo by Slovensko vstúpiť do jadra EÚ?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Myslíte si, že po zjednotení daní a obrany príde raz rad aj na zjednotenie jazyka EÚ?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Znamená vstup do jadra koniec slovenskosti slovenského národa?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Ako dlho podľa vás potrvá, kým sa slovenský národ rozpustí v EÚ?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Súhlasíte s vyhnaním slovenských kňazov z tzv. Veľkej Moravy a s príklonom k rímskemu kresťanstvu?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Myslíte si, že v jadre budeme mať vôbec nejaké slovo v porovnaní s veľkým Nemecom a Francúzskom?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Myslíte si, že v jadre budeme mať väčšie slovo v EÚ ako mimo jadra?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Myslíte si, že Ficov vstup do jadra bez referenda je vlastizradou?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Je lepšie zradiť V4 ako držať jednotu?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Bolo by dobré, ak by Slovensko bolo výrazne bohatšie než okolité krajiny?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Akým úradným jazykom sa bude hovoriť v EÚ po 50 rokoch?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Je výhodné byť v dnešnej dobe Slovákom/Slovanom?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Ako EÚ podporuje rozvoj lokálnych národných kultúr?

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

Slovenský národ by mal spraviť všetko preto, aby:

Zobraz výsledky

Loading ... Loading ...

8 thoughts on “Ako Svätopluk do jadra išiel a obetoval pritom Rastislavove oči

  1. Svetopluk bol vraj krutým vládcom, lebo vydal zajatého Rastislava na súd Nemcom, ktorí ho oslepili. Ale krutým by bol skutočne vtedy, keby bol strýka dal popraviť alebo oslepiť SÁM! To by sa už zrejme nebol údajným zradcom, ale hodnotilo by sa to ako vnútrodynastický spor o moc. Svetopluk si nechcel zašpiniť ruky strýkovou krvou, ako tomu často dochádzalo napríklad u franských vládcov. Pritom Svetopluk bol akiste ešte neženatý, bez potomka. Keď ho chcel Rastislav odstrániť, na jeho miesto najskôr chcel dosadiť syna Slavomíra. Toho Svetopluk iba nechal vysvätiť za kňaza, teda pre duchovnú službu. A práve Slavomíra prinútili pod hrozbou smrti povstaleckí Moravania postaviť sa do čela povstania, čiže odriecť sa duchovnej služby. Veď aj franskí veľkňazi boli často v čele vojsk pri ich lúpeživých výpadoch. Výber vo vládnom rode bojarov čiže moravanov/Moravodovcov bol teda veľmi úzky pre vládny stolec. A ak hovoríme už o Svetoplukovej zrade, nebolo zradou to, že Rastislav sa stal vladárom dosadením na prestol s pomocou nemeckého vojska? Vládol vtedy otec Svetopluka Božislav, starší brat Rastica. Teda Svetopluk bol pravým dedičom vládneho stolca…

  2. Spor Rastislava so Svetoplukom vyústil do zahnania vyučencov byzantskej misie zo Svetoplukovej ríše (iba časť,lebo šlo o vieroučný spor,a nie o spor o bohoslužobný jazyk,čiže časť slovenského duchovenstva sa prispôsobila vierouke nemeckej). Totiž Metodovci zostali skryto podporovateľmi strany Rastislavovcov,a preto Svetopluk zostával voči nim nedôverčivý, ale nedal sa zatiahnuť do sporov o výklad viery. Tu zostáva neujasnený postoj Jána Benátskeho, ktorý bol akiste kancelárom Svetopluka, a po zvrhnutí Gorazda najskôr on prevzal vedenie cirkvi v ríši (886-889). Tomu naznačuje aj neskôr obsadenie Akvilejského patriarchátu kňazmi z českej Moravie.

  3. Nesúhlasím s tým, že Slovenský štát kolaboroval s Nemeckom Hitlera, a „potopil“ Čechov. V skutočnosti sa Česi snažili potopiť Slovákov najprv ekonomicky /preto autonómne Slovensko hľadalo možnosť pôžičky v Nemecku/, potom vojensky /tzv. Homolov puč by sa správne mal nazývať Háchovým/. Nemci nedarovali Slovensku Tisa nič, svoju ekonomickú prosperitu si museli Slováci odpracovať, a po vojne boli o plody svojej práce Čechmi okradnutí /viď napr. umelú rovnakú hodnotu slovenskej koruny s bezcennou protektorátnou českou korunou/.

  4. Svetopluk bol do zrážky s NEMECKOU RÍŠOU bojovne naladený, chcel bojovať. V bojoch neuspel ani on, ani jeho strýc Rastislav. Zrejme Rastislav pristúpil na mierové dohody s Nemcami na Svetoplukov účet, preto porovnávanie Fica s ním je nevhodné.

  5. ..tá otázka s Cyrilom a Metodom je divná, protirečivá…

  6. Nepotrebujeme do žiadneho jadra, je to len ďalšia pasca. Sme Slovania. Nepatríme tam.

  7. Potrebovali by sme jednu osobu z vlastnostami oboch. Teda akehosi Rastopluka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *