Rozhovor s autorkou gej románu ADAM…

Zdroj: https://www.iboys.cz/infoservis-show.php?id=10655

Autorka: Mnohí z mladých gejov premrhali svoju mladosť v obavách a utajení. Aby som to zmenila, rozhodla som sa, že ja sama napíšem gej príbeh, ktorý možno niekomu pomôže zorientovať sa v problematike.

iBoys.cz: Paní Ovsená, před časem jsme uváděli Váš gej román Neviditelný zdroj. Teď přicházíte s románem Adam. Pokud se nepletu, Neviditelný zdroj je pokračováním Adama. Proč knížky vyšli v opačném pořadí – nejdřív pokračování a teprve teď první díl?

Blažena Ovsená: Zdravím Vás opäť po dlhšom čase. V skutočnosti som najskôr napísala Adama, lebo som vedela, že ak by som začala Neviditeľným zdrojom, k Adamovi by som sa už nikdy nedostala. Lenže potom som si uvedomila, že prvý diel o Adamovom hľadaní samého seba sa dosť líši od Neviditeľného zdroja, lebo je málo homosexuálny. Skutočne, kým v Neviditeľnom zdroji detailne opisujem Adamove útrapy pri hľadaní lásky, v prvom dieli Adam rieši svoju sexuálnu orientáciu len veľmi okrajovo, akoby v náznakoch. Je plne zaneprázdnený celkom inými problémami – vysokou školou, angličtinou, zárobkami na dom, ktorý si raz chce kúpiť na dedine, a pátraním po vzdialených príbuzných v USA. A pomedzi to sa len kde-tu vinie príbeh jeho hľadania samého seba. Je to také predcomingoutové obdobie. Keďže príbehu chýbala táto výrazná gej zložka, rozhodla som sa najskôr, že Adama vôbec nevydám. Po čase som však zmenila názor, lebo som si uvedomila, že Neviditeľný zdroj by bez Adama nebol úplný. Adam je totiž úvodom k Neviditeľnému zdroju. Mne sa román Adam veľmi páči aj napriek tomu, že nie je taký pikantný ako Neviditeľný zdroj, a myslím si, že by sa mohol páčiť aj čitateľom. Neviditeľný zdroj vyšiel najskôr ako ekniha, ale teraz, keď ideme do tlačených kníh, je potrebné začať prvým dielom. Preto teraz vyšiel Adam.

iBoys.cz: Můžeme se tedy brzy těšit i na tištěnou podobu kultového Neviditelného zdroje? Minule jste říkala, že by bylo lepší, kdyby všechny ty „socky, šlapky a transky“, které jste detailně opsala v Neviditelném zdroji, upadly do věčného zapomnění. Něco se od té doby změnilo?

Blažena Ovsená: Podľa môjho názoru len dozrela doba. Myslím si, že miera tolerancie na Slovensku narástla do takých nevídaných rozmerov, aké Slovensko vo svojej histórii ešte nezažilo. Často od Slovákov počúvam, že kto nemá teplého kamaráta, akoby ani nežil. Veriaci v kostoloch sami od seba presedlali z kresťanskej hitovky Ježišku, miláčku na gej hymnu YMCA od Village People. Na školách sa vyvesujú dúhové zástavy a učitelia nadšene vyučujú gender ideológiu. Po slovenských námestiach sa ruka v ruke promenádujú holohlaví muži v zelených uniformách, aby týmto gestom vyjadrili podporu kampani za registrované partnerstvá. Sú to všetko jasné znaky toho, že Slovensko vyslovene volá po manifestácii svojho dúhového ducha. Mohla som tomuto volaniu povedať nie? :) To sa proste nedalo, nemala som to srdce. :) Ak všetko pôjde podľa plánu, tak Neviditeľný zdroj vyjde v tlačenej podobe niekedy na budúci rok. Teraz, keď je Slovensko konečne gay-friendly, nepochybujem o tom, že môj román pozitívne prijmú nielen katolícki biskupi, ale aj mladí novici, ktorí v kláštoroch počas chladných nocí zdieľajú svoje lože so svojimi spolubratmi.

iBoys.cz: Ironie Vám jde na jedničku. (Smích.) Prosím Vás, co Vás vlastně přimělo k tomu, že jste se rozhodla psát právě o homosexuálech? Je přece tolik jiných témat. Mohla jste třeba napsat dobrou kuchařku…

Blažena Ovsená: Istotne to nerobím pre peniaze. Ak by som chcela zbohatnúť, určite by som si zvolila iný druh podnikania, napríklad by som si otvorila cukráreň. Ja však vnímam písanie o homosexuáloch ako poslanie. V čase, kedy sa odohráva Adamov príbeh, neboli ešte gej romány zo slovenského prostredia, preto si mladí slovenskí homosexuáli v tej dobe ani nemali čo prečítať, aby sa mohli prípadne poučiť. V dôsledku toho mnohí z mladých gejov premrhali svoju mladosť v obavách a utajení. Aby som to zmenila, rozhodla som sa, že ja sama napíšem gej príbeh, ktorý možno niekomu pomôže aspoň trochu sa zorientovať v problematike. Keby mal môj román potešiť čo i len jediného človeka, bolo by to pre mňa dostatočným zadosťučinením za všetky tie roky tvrdej práce.

iBoys.cz: O Neviditelném zdroji jste se naposledy s nadsázkou vyjádřila v tom smyslu, že by bylo lepší, kdyby ho nečetl vůbec nikdo. Jakému čtenáři je tentokrát určený román Adam?

Blažena Ovsená: Minule som, samozrejme, žartovala. Teraz, keď sa vydala knižka v tlačenej podobe, potrebujem, aby si ju bežali kúpiť úplne všetci československí homosexuáli, vrátane ich rodinných príslušníkov, babičiek aj prababičiek, nech sa čím skôr vrátia náklady na tlač a ide sa do tlače Neviditeľného zdroja. (Smích.) Ale aby som zodpovedala Vašu otázku… Osobne si myslím, že román Adam sa bude páčiť najmä mladým ľuďom vo veku tesne po dosiahnutí dospelosti. Aj samotný hlavný hrdina Adam má v tomto príbehu len okolo 21 rokov. Príbeh má aj zopár dobrodružných a cestopisných prvkov, preto si prídu na svoje aj čitatelia, ktorí radi cestujú a spoznávajú nové krajiny.

iBoys.cz: Myslíte si, že by román měl co říct i lidem většinové orientace? Třeba i těm babičkám a prababičkám?

Blažena Ovsená: Podľa mňa je román Adam oddychové dielo, v ktorom sa miešajú nielen humorné, ale aj poučné prvky. Snažila som sa ho napísať tak, aby si každý čitateľ z neho niečo odniesol, či už je heterosexuál alebo homosexuál. Jeden mladý čitateľ mi povedal, že zo začiatku bol skeptický, čítať gej román, pretože sám je heterosexuálne orientovaný, no len čo prečítal zopár strán, hneď vraj pochopil, že to nebude ďalší perverzný román. Tak veľmi sa začítal do príbehu, že ešte o polnoci pri ňom ležal v posteli. Povedal mi, že nevnímal Adamov príbeh ako nejaký gej román, ale skôr ako životnú cestu obyčajného mladého chalana, ktorý sa nevzdáva a ide si za svojím cieľom aj napriek nepriazni osudu. Román čítala aj jedna moja známa z Moravy, ktorá sama mala pred mnohými rokmi za partnera utajeného homosexuála, čo ju v osobnom živote dosť ranilo. Na románe sa jej páčilo, že je, a teraz ju citujem, „hezky, vtipně a citlivě napsaný“. Teraz je zvedavá na pokračovanie – teda či Adam zostane samým sebou, alebo spadne na úroveň akéhosi gej monštra.

iBoys.cz: Na další Adamův osud jsou jistě zvědaví i čtenáři. Na závěr bych měl otázku z cela jiného soudku. Kdy bude podle Vás na Slovensku schválen zákon o registrovaném partnerství? Podle vstřícných nálad na Slovensku, jak jste je popsala, bude to jistě v brzké době.

Blažena Ovsená: Registrované partnerstvá sme mali na Slovensku už v dávnej minulosti, takže pre Slovákov nie sú žiadnou novinkou. Podobný inštitút u nás zaviedli Cyril s Metodom v 9. storočí za vlády kniežat Rastislava a Svätopluka. Kresťanský obrad na zosobášenie osôb rovnakého pohlavia sa po staroslovensky nazýval modlitba na bratotvorenie alebo čin bratotvorenia, neskôr pobratimstvo. Zachovali sa nám aj texty týchto modlitieb zapísaných hlaholským písmom. Zosobášení muži sa volali pobratimovia, ženy posestrimy. Je úžasné, že naši predkovia mali vlastnú gej terminológiu už v 9. storočí, kedy západné národy o niečom takom ani len nesnívali. Napísala som o tom dosť obsiahly článok, takže kto chce, môže si o tom niečo prečítať. V Byzancii, odkiaľ Cyril s Metodom prišli, boli tieto sobáše celkom bežné. Cyrila s Metodom k nám poslal mladý teplý cisár Michal III.. Michal mal za posteľníka svalnatého koniara Basila, ktorý bol v tom čase už minimálne dvakrát zosobášený s inými mužmi, vďaka čomu poriadne zbohatol. Cisár Michal z vďaky za „veľké množstvo lásky, ktorú mu Basil poskytoval“, neskôr dramatickým spôsobom vyhlásil Basila za svojho spolucisára. Keď potom Basil Michala odstránil, zostal jediným cisárom a jeho rod vládol Byzancii celých 300 rokov. Tomu hovorím rozprávková kariéra – prespať sa z bezdomovca až na cisára… Schválením zákona o registrovaných partnerstvách by sa Slováci iba vrátili k cyrilo-metodskému duchovnému dedičstvu, na ktoré sa odkazuje aj naša ústava. Verím, že za návrat cyrilo-metodských tradícií sa bude najviac zasadzovať najmä Matica slovenská, ktorá vždy zápalisto bojovala za práva Slovákov. :)

iBoys.cz: Paní Ovsená, děkuji Vám za zajímavý rozhovor a přeji ještě mnoho úspěšných literárních počinů.

Blažena Ovsená: Ďakujem aj ja a týmto pozdravujem všetkých užívateľov iBoysu. :)

 

Gay román Adam si můžete objednat na http://www.daryzivota.sk/Adam-d97157.htm

Malá ukázka pdf: http://b2b.inform-za.sk/obsahy/9788097276805.pdf

5 thoughts on “Rozhovor s autorkou gej románu ADAM…

  1. Blazena,
    Treba sa zamerat napr. na spolocenske normy Korintanov v case Krista, Heladu ale aj na nedotiahnute vojnove tazenia s nedostatkom zien, resp. Ostrakizovane pohranicne no entry pasma a zony, zeme nikoho, buffer staty a pod. Homosexualita nieje choroba ale sposob spravania sa najmä v oblasti uspokojovania sexualnych potrieb. Najprv je psychosocialna klima a potom su schemy myslenia, citenia a konania. Tato cesta by mohla byt tiez celkom zaujimava.

  2. Cize manzelky pokrvnych bratov sa stavali automaticky pokrvnymi sestrami. Trosku respektu Blazena

  3. Among the South Slavs, the wives of sworn brothers often became sworn sisters.

  4. Pobratimstvo 
    (sworn brotherhood), a custom according to which two or more persons unrelated by blood established a relationship that had the same status as blood kinship. Like other forms of artificial kinship, such as astalychestvo (the giving away of newborn children by parents of the nobility to be brought up in the families of vassals or servants), pobratimstvo was widespread during the disintegration of the primitive communal system, when it helped compensate for weakening family ties. The custom survived vestigially in class society as well.
    Sworn brothers were obliged to help each other when in need or in danger; among some peoples, such as the Montenegrins, they were even obliged to take part in blood feuds. The establishment of pobratimstvo was accompanied by an oath and by ceremonial rites, usually the symbolic mingling and drinking of blood.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *