Unikátny objav zo Zemplyna – našli sa kúpele, modla archanjela Michaela aj Svätoplukova minca!

Arabské správy z desiateho storočia dokladujú, že na území Čiech Slovania v tej dobe platili plátnom – odtiaľ slovo platiť. Malé plátenné kúsky slúžili ako prvé bankovky. Slovania predbehli moderný finančný svet minimálne o celé jedno milénium. Používali naši predkovia aj mince? Doteraz sa myslelo, že sa používali iba železné hrivny.

Mince sa na území Slovenska razili pred Slovanmi, napr. keltské biateky, ale razili sa aj tesne po Svätoplukovej vláde, preto nie je najmenší dôvod pochybovať o tom, že boli razené aj za kráľa Svätopluka, hoci sa nikdy nenašla žiadna minca – až doteraz.

Unikátna minca

Nedávno ma ako odborníčku na slovenský stredovek kontaktoval americký archeológ pôsobiaci na východnom Slovensku, prof. James Williams. Pri tejto príležitosti som sa dopočula o unikátnom objave zlatej mince, ktorá sa našla pri exhumácii hrobu istého biskupa Emerána pod kostolom sv. Michala archanjela v Michalovciach, na ktorej bol nápis Svuentiepolco Rex Sclavorum et Hungarorum, teda Kráľ Starých Slovákov a Maďarov.

Tím slovenských archeológov pod vedením prof. Jamesa Williamsa objavil unikátnu mincu s menom nášho kráľa Svätopluka. Nápis na minci v latinčine znie: SZVUENTIEPOLCO REX SCLAVORUM ET HUNGARORUM, v preklade: Svätopluk, kráľ Starých Slovákov a Maďarov. Minca je datovaná do roku 872, teda do času najväčších územných ziskov slávneho kráľa.

O tento senzačný objav sa zaslúžil tím slovenských archeológov pod vedením amerického vedca, prof. Jamesa Williamsa z coloradskej University of Arnington. Výpravu financovala treťosektorová organizácia Közeg Hungaria spolupracujúca s Maďarským archeologickým ústavom. Meno prof. Williamsa nie je odborníkom neznáme. Preslávil sa napríklad objavením Jaskyne strateného času v dolnoegyptskom Memfise.

Podľa tímu prof. Williamsa nález Svätoplukovej mince poukazuje na to, že Maďari museli prísť do Karpatskej kotliny omnoho skôr, ako sa pôvodne myslelo, a že územiam, ktoré obsadili, vládol už vtedy kráľ Svätopluk. Williams sa nazdáva, že latinský nápis na minci a absencia slovenčiny dokazujú, že kráľ Svätopluk bol v skutočnosti etnický Maďar, napravdepodobnejšie potomok kráľa Atillu. Slovenskí archeológovia túto domnienku podporujú, nakoľko aj správa z arabských prameňov hovorí, že kráľ Svätopluk pil kobylie mlieko, čo bývalo zvykom práve u kočovných kmeňov, akými boli aj Starí Maďari. Podľa prof. Williamsa ide o prevratný objav, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou prepíše učebnice slovenského dejepisu a pravdepodobne premenuje Veľkú Moravu na Veľké Uhorsko. Ja len nechápem, prečo nám slovenskí archeológovia tento objav doteraz nepotvrdili!!! Načo zase čakajú?! To musím so všetkým novým prísť zakaždým iba ja, obyčajná amatérka???

Zemplyn

Tento objav storočia je o to výnimočnejší, že sa pri výkopoch v kostole našli aj pozostatky, predstavte si, plynového kúrenia starej pohanskej svätyne. Malo ísť o prírodný výver plynu, nad ktorým už od 2. storočia pred n. l. stála kamená pohanská svätyňa s večným ohňom. Táto sa neskôr premenila na termálne kúpele a ešte o čosi neskôr na nerestnicu, inými slovami bordel. S nástupom kresťanstva obsadila miesto posvätného ohňa kresťanská cirkev. Bol to práve nedávno pápežom vysvätený biskup Emerán, ktorý na mieste pohanskej svätyne postavil trojloďový kostol s bazilikou.

Pohanská svätyňa bola zdrojom nielen večného ohňa, ale neskôr aj horúcich radovánok. Vďaka prakticky neobmedzenému zdroju tepla bola svätyňa neskôr prerobená na saunu, ktorá sa po staroslovensky nazyvala izba. Podľa Williamsa a jeho slovenského tímu tu maďarský kráľ Svätopluk trávil radovánky so svojimi konkubínami, po staroslovensky nazývanými ľubodejky. Z dobových prameňov je známe, že konkubíny mu vyčítal aj Metod, keď na našom území so svojím bratom Cyrilom prekladali Sväté Písmo do maďarského jazyka.

Prof. Williams odvodzuje meno Svätopluka z maďarského Szent-pulók, čo vraj znamená „nadradený nad ľudí“. Názov Zemplyna zase odvodzuje od pohanskej svätyne s večným ohňom. Nehláskuje názov Zemplína s mäkkým i, ako to zodpovedá súčasnej slovenskej gramatike, ale s ypsilonom, teda Zemplyn. To podľa neho etymologicky predstavuje zem, z ktorej uniká plyn, inými slovami plynná zem. Poukazuje na fakt, že okolie Zemplyna bolo močaristé, pričom hnilobné baktérie produkovali bioplyny, ktoré sa uložili v bridliciach hlboko v zemi. Tomu zodpovedá aj názov rieky Hnilec, od hnilobných baktérií. Zo slovenskosti názvu Zemplyna odvodzuje, že toto územie museli pred Maďarmi obývať Slováci. Jeho slovenský tím tu však nabáda k opatrnosti, pretože to nezodpovedá všeobecne uznávanej teórii o tom, že Slováci prišli na územie Slovenska až v 15. storočí s kolonizáciou husitských Bratríkov.

Tajomstvo biskupa Emerána

Zaujímavý je aj nález samotného hrobu biskupa Emerána. Podľa dostupných informácií bol predmetný biskup pochovaný s koženou modlou. Samotná pomôcka sa stala vo Williamsovom tíme predmetom ešte väčších dohadov než unikátna minca a v niekom môže vyvolať otázku o sexuálnej orientácii predmetného biskupa. Hoci kožená pomôcka svojím tvarom veľmi pripomínala kožené dildo, naplnené plsťou, slovenskí archeológovia, naslovovzatí odborníci v danej oblasti, nabádajú, aby sme nepodľahli prvoplánovému ľudovému výkladu. Podľa nich sa v skutočnosti jedná o religióznu figurínu archanjela Michaela s roztiahnutými krídlami. Smutne dodávajú, že jeho hlava sa, žiaľ, nezachovala. Biskup Emerán tak podľa nich zomieral oddaný viere, zvierajúc na poslednej ceste v rukách archanjela Michaela, ktorému na začiatku svojej kariéry zasvätil kostol.

Náboženské vyobrazenie archanjela Michaela, patróna kostola sv. Michala v Michalovciach. V hornej časti vidno jeho roztiahnuté krídla, hlava sa však nezachovala.

Záver

Podľa posledných informácií sa už v Maďarsku spustila zbierka na osadenie jazdeckej sochy maďarského kráľa Svätopluka v Košiciach. Maďarské vlastnecké hnutie Közeg Hungaria vraj plánuje sochu nainštalovať ihneď po skončení koronavírusovej krízy, pričom na nej má byť vytesaný nápis zlatými staromaďarskými runami v maďarskom jazyku – Svätopluk, kráľ Starých Maďarov. Už teraz z ich radov prichádzajú úvahy o tom, či Svätopluk bol jediný maďarský vladár v slovenských dejinách. Podľa niektorých slovenských archeológov sa vraj bude treba zamyslieť aj nad maďarskou etnicitou Pribinu.

Prof. Williams plánoval odovzdať Svätoplukovu mincu Slovenskej republike, keďže bola nájdená na slovenskom území, ale slovenskí archeológovia z jeho tímu boli zásadne proti, ba dokonca zvolali kolokvium, na ktorom žiadali, aby sa minca nevystavovala na Slovensku, ale v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, kam podľa nich maďarský kráľ po správnosti patrí. Nebolo by to prvý raz, čo takto rozhodli, pretože, ako vieme, veľmoža z hrobu pri Poprade tiež prehlásili za Germána a po správnosti ho nechali odviezť do Nemecka.

Keď som sa nedávno opäť pokúšala nakontaktovať na prof. Williamsa, jeho žena mi odkázala, že ho v Maďarsku zastihla koronavírusová kríza, a preto sa nemá ako dostať na Slovensko na ďalší archeologický výskum. Po dlhšom pátraní som však zistila, že je v skutočnosti hospitalizovaný na psychiatrickej klinike v Debrecíne. Týmto mu, ako aj jeho tímu, želám veľa duševného zdravia a skoré uzdravenie.

No tak neviem. Čo si o tom myslíte? Ja si myslím, že je drzosť, že sa tu zase zamlčiava naša utajená slovenská história! Treba s tým konečne niečo robiť! Už čoskoro prinesiem viacej informácií! Tu treba konať a napísať o tom knihu! Asi k mojim gej románom pribudne aj nejaké historické zamyslenie.

10 thoughts on “Unikátny objav zo Zemplyna – našli sa kúpele, modla archanjela Michaela aj Svätoplukova minca!

 1. Ďakujem za odpoveď, ale ešte mi vŕta v hlave, že na „wiki“ (slovenskej, mačarskej aj anglickej) sa pri „údajne svätom“ nenachádza zobrazenie tejto „plakety“ (lebo na mincu, ktorá sa razí, je tam priveľa neraziteľných prvkov a navyše štruktúra povrchu, veľmi veľa jamôk nasvedčuje, že je to skôr odliatok).

 2. Prvý apríl, neprvý apríl, ale v Cividalskom evanjeliári je zápis mena Svatopluka ako SZUENTIEPULC, teda bez V po SZ – neviem vylovit z mojej pamati, ktorúže to mincu ste „upravila“, pomožete mi :-)

  Poznámka pre všetkých:
  Prestante už konečne používat „termín“ Maďar/Magyar pre udalosti odohrávajúce sa pred tureckou okupáciou južnej časti Uhorska, lebo Turci „odišli s“ Istolnim Belgradom, či Novigradom, ale NIE s Székesfehérvárom, či Nógrádom v Macaristane (čítaj Madžaristan)!!!

 3. Pre Vania Pribinu.
  Na Salzburskej doske nie je Hungarus, ale Ungari, ako názov národa. Ste spokojný so svojim pravopisom?

 4. Vazena pani Blazena
  Ospravedlnujem sa za nespravny prepis vasho mena. Co sa tyka Cechov ti maju takych jazykovych preklepov plno nielen U hory, Uhersko!! Ala aj hornici kteri faraji v dolech!!! Spravne by to malo byt dolnici?
  Nas jazyk sa vyvijal z gora sa stal hora. Ktovie ci aj cestina nepresla povodnym vyvojom a z hera sa stala aj u nich hora?
  Povodne sa v cestine pisl buh, ako buoh! Gorali aj dnes volaju Horu hara! ako aj v tej znamej pesnicke: Guralu, guralu ci ti ne zal. Goralu vruc se do har! Cize v dnesnej spisovnej slovencine: Horal, horal ci ti neni zial. Horal vrat sa do hor.
  Ako vzniklo meno Uhorsko a od neho odvodene: Ungaria, Ungarn, Unghria ale aj chorvatske Ugorsca, ci ukrajinske Uhorscyna som vysvetlil. Aj ako vzniklo meno Hungaria a od neho odvodene Hungary a Hongrie. Avsak nebol vysvetleny polsky nazov Wengrzy a rusky Vengry- Vengria. To je z jednoducheho dovodu. Ze Slovensko od Dunaja a Tisy az ku Karpatom po zaniku Velkej Moravy, bolo samsotatny stat v rokoch 907 az 991. Poslednym kralom bol Vsevlad. O tom su zapisy v kronike Spanielskeho mesta Merida, kde zajati madarski vojaci tvrdili, ze medzi nimi a Polskom existuje samostatny Slovensky stat pod meno Wagria, cize Vazske kralovstvo!!! o tom su dokumenty aj v Byzantskych kronikach kde Byzantsky cisar pise ze udrzuje kontakty s tymto kralovstvom cez svojho velvyslanca v Krakowe. V roku 991 sa Slovensko cize Vazske kralovstvo stalo sucastov Uhorska, ale len do roku 1001, potom bolo sucastou Polska v rokoch 1001-1028 ako Wegria, alebo aj Slowaczyna. Rusi po fonetickej uprave upravili Wegrzy Na Vengri Vengria. Od roku 1028 az do roku 1063 bolo Slovensko sucastou Ceskeho kralovstva. Az potom sa stalo sucastou Uhorska, ale ako nezavisle Nitrianske kniezatstvo az do roku 1100, majuc vlastnu armada, vlastne mince aj vlastnu zahranicnu politiku. Udrziavac nadalej diplomaticke styky z Byznciou. Prvym udelnym knizatom Nitrianskeho kniezatstva bol Sebesta, z rodu Poznanoncov, ktori pomohli sv. Stefanovi k moci. Druhym bol Domoslav. Ked v roku 1100 bolo nezavisle kniezatstvo zrusene nielen len v Nitre ale aj V Bihore, vdaka centralizacii. Vyvolalo to obrovske povstanie v Nitrianksom kniezatstve pod vedenim slachtica Vatu. Aby kral Slovakov uspokojil obnovil aspon Biskupstvo v Nitre. Tolko treba vediet. Svatopluk vyprasil Madarov a Nemcov v roku 893 az tak dobre, ze by ich bol uplne znicil a museli by zo Strednej Europy odist tak ako z Kaukazu, keby im nebol pomohol z pasce nemecky cisar Arnulf. V roku 894 cisar Svatopluk umiera a to specatilo dejiny. Keby zil po roku 893 este aspon 5 rokov tak by v strednej Europe nebolo ziadnych Madarov. Natolko bol Madarskym vladcom!!!! Ta minca je podvrh. Toho profesora drzia Madari v blazinci ak je to Pravda, ako drzali Andreja Hlinku po vazeni niekolko mesiacov v jezuitskom klastore v Kalocsi, kde s neho duchovnymi cviceniami- ktore mozno nazvat psychologickym mucenim urobili tiez skoro blazna

 5. Drahý Vanio, vďaka za rozsiahly komentár, naozaj mi zabralo dlhý čas, kým som ho prečítala, takže koment bol schválený až po dlhšej dobe. Volám sa Blažena, nie Božena! Čo sa týka Uhorska, proste to nesedí z jazykového hľadiska, hoci by to bolo super, keby Uhorsko bolo krajinou U hôr. Česi povedia Uhersko, nie Uhorsko, hoci povedia hora, nie hera.

 6. Vazena/y Bozen/a

  Ta Svatoplukova minca vyzera akoby len vcera vysla z kremnickej mincovne. Vobec na nej nevidno stopy 1148 rocnej existencie!!!! Co sa tyka terminologie Slovensko a Uhorsko. Termin Slovensko bol etnicky, zatial co termin Uhorsko zemepisny. Krajina Slovenov lezala pod Karpatskym oblukom, cize U-hory, odtial Uhorsko Krajina U-hor! Cesta casti kmena Medere, zo zapadneho Mongolska na sutok riek Irtysh a Ob je zdokumentovana. Tu sa Medere usadili na uzemi Chantov a Mansijcov, ktore oni volali Yugra. Podla skaly na sutoku horemenovanych riek. Ako dlho Medere zili na tomto uzemi sa nevie ale dost na to ze sa navzajom kulturne a jazykovo ovplyvnili a dali zaklad pre modernych jazykovedcov na uralo-altajsku jazykovu teoriu. Vr oku 460 pred n.l uz Medere premenovany na Magyar opustili Yugru a sadli sa na Europskej strane Uralu v dnesnom Baskirsku, medzi finske kmene. Na povodi rieky Kama toto uzemie nazvali Velka Ugra ako spomienku na ich druhu pravlast medzi Chantmi a Mansijcami, vypustiac Y(J) z nazvu. V roku 100 n.l. opustili aj toto uzemie a usadili sa pod Kaukazom. Odtial doputovali k nam.. Ich prichod do Strednej Europy dokumentuje aj The Times historical Atlas, ako The Magyars and not Hungarians? Ako to ze hned na zaciatku tento stat az bol zalozeny Madarmi nedosatl meno Madarsko-Magayria? Preto ze ho nezakladali Madari ale vznikol spolocnym usilim Slovakov, Rusinov a aj Madarov, aby sa zabranilo prenikaniu Nemcov do strednej Europy. Vznikol uplne na podklade Velkej Moravy, kulturne, politicky aj zemepisno spravne. Avsak nemohol sa volat Morava, nakolko ta uz vtedy bola sucastou Ceskeho kralovstva. nemohol sa volat ani madarsko, ktory na tomto uzemi tvorili memej ako 20% obyvatelov! Avsak Slovaci vtedajsim dialektom mali zemepsiny nazov pre krajinu kde zily Ugory. Rusini povodom z Bieloruska, volali toto uzemie Ugary, v Bielorusku aj dnes hora je gara. madari presli na terajsie ich etnicke uzemie cez verecky priesmyk, kde zili Rusini ked sa ich pytali ako volaju svoju zem povedali ze Ugary. Teraz Madari svoju 3 pravlast v bakirsku volali Ugra. Ked sa po bitke pri Lechu zdalo rozumne vytvorit v strednej Europe spolocny stat Slovanov (Slovakov, Rusinov) a Madarov dohadovali sa aky nazov mu dat: Spojenim mien Ugory/Ugary a Ugra, vzniklo spolocne meno Ugarya. Toto vsak audio- vizualne nevyzeralo najlepsie. preto sa upravilo na Ugaria. Avsak vacsina susedov pouzivala latincinu a tam to neznelo najlepsie ani v tejto forme. Tak sa meno upravilo na Ungaria. Takto preslo do nemciny ako Ungarn a do taliamciny ako Unghria. A v kronikach az do 13 storocia sa pouzivalo pod menom Ungaria. Meno Hungaria vytvoril az kronikar Anonymus aby spojil dejiny Madarov s dejinami Hunov aj audiovizualne na prvy pohlad! V slovencine je to Hunhorsko! Zial tato nova forma nazvu presla nekriticky do anglictiny ako Hungary a do francuzstiny ako Hongrie. Co sa tyka nazvu Hungarus na salzburgskej doske z roku 477 Hungarus je spatny zapis povodneho Ungarus. Je zname ze v latincine sa casto pred samohlasku na zaciatku slova davala spoluhlaska H, aby to znelo vyraznejsie. A tak Adrian a Hadrian, ale aj ruske Ura a nase Hura, ovplyvnene latincinov!!!! Na zaver pani Bozena, neviem preco by profesionalny historik z USA dal potrebne informacie o objave iba vam, ktora sa zaoberate dejinami len amatersky? Tiez neni my jasne ze na vasej stranke propagujete zaujeme stare dejiny z antiky Slovanov a Slovakov a zaroven aj pornograficku literature? Je to zaujimavy bipolarny jav, ktorym trpia aj Americania, vid tento link: ADMIN: scenzúrovaný link na porn literatúru.

 7. …a ten obraz sv. Michala – no, vypreparovaný stoporený a ešte aj s vajcami. Somarina, ako delo.
  Alebo si tzv. Blažena urobila prču, alebo je prča on/a sam/a.

  Je zábavné aj to, že ignoruje fakt, že o Uhroch sa hovorí už na Salcburskej doske z r. 477. Takže tento článok je zrejme prvoaprílový žart.
  Ak táto minca existuje napriek tomu, čo som napísal, je to doklad, ktorý dokumentuje, že Svätopluk vládol aj Uhrom, aj Slovenom. To logiku má.

 8. Človek nedokáže rozlíšiť prvoaprílovú iróniu od faktov. Myslím, že pod platením plátienkami (v dŕžave Boleslava I.) treba rozuýmieť platenie čipkami, nie obyčajným plátnom, a v dobe Svetopluka II. sa dane platili šatami – oblekmi. Ak vládol Svetopluk aj Uhrom, nešlo o Svetopluka I. – Veľkého, ale jeho syna (do rodu Svetoplukovcov priženený Zoltán by mu bol iba žoldnierom, čiže plieny po Európe by sa viedli pod jeho menom). Rezniansky sv.Emmerám mal byť vykastrovaný, lebo bol obvinený, že dcéru vojvodu Deodata zviedol (tzv. švagor pre jeho syna, ktorý pomstil sestrinu česť).Je otázne, či zlatá minca je fakt alebo podveh, a hluposť tzv. slovenských archeológov je výstižne vykreslená. Fakt je, že Michalovce ležali na ceste z pod Vihorlatu: Zemplín – Michalovce – Užgorod – Mukačevo – a Nadkarpatie. Ironický článok sa opiera o dejinné fakty, ibaže si ich prispôsobuje. A už úplne uletený je udývaný rok údajnej mince. A zemny plyn Zemplína je až smiešny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *